Sokaklara Hayat Veriyor

30 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
575 defa okundu.
Sokaklara Hayat Veriyor

Ankara’da Yaşayan Aslen Kırşehirli Emrah Doğan, Sokaklara Hayat Veriyor

Aslen Kırşehirli ama Ankara’da yaşayan ve Keçiören Kalaba Kent Meydanı’nda duvarlara yaptıkları çizimler ile Ankaralıların ilgi odağı haline gelen ve adeta herkesi büyüleyen Kırşehirli Emrah Doğan, adeta sokaklara hayat veriyor.

TEK HAYALİ KIRŞEHİR’DE YAPMAK

Emrah Doğan tarafından duvarlara resmedilen ve Tüm dünyada trend haline gelen 3D sokak sanatı modası Ankara’da Kırşehirli Meslektaşımız tarafından hayat buluyor. Türkiye’de tek olma özelliğini taşıyan bu resim sanatını, bu sanata giriş hikâyesini, mücadelesini ve hayallerini Gazetemiz 40 Arena Muhabirine anlatan Doğan, konuşmasında şunları kaydetti; “1986 Kırşehir Dulkadirli Köyündeyim ama doğma büyüme Ankara’dayım. 31 yaşındayım evliyim ve 1 kız çocuğum var. Resim sanatına olan ilgim hobi olarak başladı. Hiç kimseden eğitim almadım. Tamamen çizimlerim kendi tekniğim ve kendi tasarladığım resimler. Alıntı var fakat genelde kendim tasarlayıp kendi yaptığım malzemeler, kalemler olsun tamamen kendi buluşumla oluşturduğum çizimler. Ortaokul dönemimde başladım karakalem çizimlerime sonra duvar resimlerine geçtim. Duvarları boyuyorum şuanda. Ankara Keçiören Belediye Başkanımızın isteği ile ıhlamur vadisine bir çalışma yaptım. Alanya’da 5 yıldızlı oteller boyadım. Resim konusunda hiç eğitim almadım. Okuldan gördüğüm kadarıyla olan bilgim. Ailede benden başka resimle ilgilenen yok. Bana soruyorlar bu yetenek nereden geldi diye, bende küçüklükten vardı bu yetenek. Ben kendi imkânlarımla geliştire geliştire, yurt dışından videolar izleyerek, daha çok yağlı boya realisttik çalışmaları izleyerek, onları uygulamaya geçirdim” dedi.

TUVALİM DUVARLAR OLDU

İlkokulda öğretmenimin verdiği ödev ile yeteneğimin keşfine vardım diyen Doğan; “İlkokulda öğretmenim iş tekniği dersinde alçı işi vermişti. Bu derste bizden alçı üzerine boyama işi üzerine bir ödev vermişti yaptım ve Onda da baya başarılı olmuştum. Hatta arkadaşlarım bana da yap diye ricada bulunmaya başladılar. Sonrasında kendi kendimi keşfetmeye başladım. Sonra daha iyi şeyler çizmeye başladım. Arabalar, otobüsler çizmeye başladım. Kendimi keşfetmeye başladıktan sonra erkek kuaförlüğüne geçtim Erkek Kuaförlüğünde haliyle usta çırak ilişkisi olduğu için bir süre ara vermek durumuna kaldım. Kuaförlüğe de 15-16 yaşlarında geçtim sonra ustalık kalfalık belgesi almak için onun okulunu bitirdim. Kendi iş yerimi açtıktan sonra bana kimsenin engel olmayacağına inandığım için kendi duvarlarıma istediğim şekilde resimler yapmaya başladım. Hayal ediyorum fakat kendi iş yerim olmadığı için başkasının yanında eleman olarak çalıştığımdan dolayı gerçekleştiremiyordum. kendi iş yerimi açtıktan sonra duvarlara hayalimdeki resimleri icra etmeye başladım” şeklinde konuştu.

KAYNAĞI AMERİKALI PROFESYONEL

Devasal boyutta resimler yapan Amerikalı profesyonelden etkilendiğini söyleyen Doğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “gelen müşterilerim genellikle tıraş olmadan önce iş yerini geziyor ve merakla daha yeni çizdiğin bir şey var mı diye heyecanlı bir şekilde soru soruyorlar. Bende gösteriyorum. Ay içerisinde tekrar tekrar geldiklerinde soruyorlar, yani hep olumlu cevaplar alıyorum. Sen berberliği boşuna yapıyorsun diye tepkiler alıyorum bu da beni üzüyor. Erkek kuaförlüğünü seviyorum fakat çizim işinde yani duvar çizimlerinde daha iyi olduğum için iki işte de başarılıyım ve bırakmak istemiyorum. Duvar resimlerini daha çok seviyorum ve daha istekli yapıyorum. Resmin sonu yok zaten, sürekli gelişiyor. Erkek kuaförlüğünde sonu yok ama bu meslekte bir yere kadar. Farklı saç kesimleri oluyor ama belli bir yere kadar, çok fonksiyonlu değil. Daha iyi şeyler yapabilirim ama hayalimi gerçekleştirdim. Daha iyilerini de belediyelerin ve gerekli kurumların desteği ile yapabileceğim resimleri icra edebiliyorum. Bu işi profesyonel yerlere devasa boyutta resimler yapan Amerikalı sanatçıdan esinleniyorum. Onun çizimlerine yakın çizimleri yapmayı hedefliyorum, destek olursa eğer. Onun yaptığını kendi vatanımda kendi ülkemde yapmak istiyorum ve kendi memleketim Kırşehir’de yaparsam beni daha da mutlu eder” diye konuştu.

HABER ASLIHAN BUYRUK

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On