SOĞUKLAR ARTTI YÜN YORGANLAR YÜKLÜKTEN İNDİRİLDİ…

28 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
983 defa okundu.
SOĞUKLAR ARTTI YÜN YORGANLAR YÜKLÜKTEN İNDİRİLDİ…

DSC_417454hSoğuk Havaların iyice artmasıyla  yün piyasası biraz hareketlendi. Yünün sağlık için çok yararlı olduğunu belirten esnaflar, insanların hazır olan ürünleri tercih ettiklerini ancak bunların da doğal olmadığı için hastalıkları tetikliyor.

Yünün sağlık için çok yararlı olduğunu belirten esnaflar, insanların hazır olan ürünleri tercih ettiklerini ancak bunların da doğal olmadığı için hastalıkları tetiklediğini ifade ediyor.

Kışın sıcak, yazın serin tutan yünlere düğün sezonu olmasına rağmen eskisi kadar ilgi yok. Hayvancılığın bitme noktasına geldiğini belirten yün satıcıları yünün ithal edilmediğini üretilen yünlerin ancak iç piyasaya yettiğini ve yün bulmakta zorlandıklarını söylüyor. Satıcılar yünün kilosunun 12-13lira arasında değiştiğini ifade ederek, sağlık için doğal olan yünün kullanılması gerektiğini söylüyor.
Hayvancılık bitti
Yün satıcılığı yapan Çeyiz Yorgan Evi sahibi Cengiz Gök isimli esnaf, vatandaşların sağlık için yünü tercih etmeleri gerektiğini belirterek, “Yün, en başta sağlık için kullanılmalı. Kırşehirli vatandaşların yüne olan talebi eskisi kadar olmazsa da iyi diyebiliriz. Yünü dışarıya ithal edemiyoruz. Hayvancılık bitme noktasına geldiği için yün de azaldı. Üretilen yünler ancak iç piyasaya yetiyor. İnsanlar sağlığını düşünüyorsa, yünü tercih etsinler” diye konuştu.
Doğal olan ürünler kullanın
Sağlık için doğal olan ürünlerin kullanılması gerektiğini ifade eden yün Yorgan satıcısı Cengiz Gök ise, “Yün genellikle 6., 7. ve 8. aylarda satılıyordu.Mevsimlerde artık soğuk iyice artınca Bu Kış aylarda yün sattık, sattık satamazsak bir daha satamayız. Yün eskiden daha zahmetli oluyordu. Yünler temizlenmeden geliyordu. Temizlenmesi büyük sorun oluyordu. Şimdi öyle bir problem kalmadı. Yünler fabrikalarda temizleniyor ve kullanmaya hazır bir şekilde satışa çıkartılıyor. Ondan dolayı da bu sene satışlarımız biraz daha iyi gidiyor. Geçen seneye göre yün, bu sene daha fazla rağbet görüyor. Düğün sezonu yün satışına etki ediyor. Gelin olacaklar ev dizmek isteyen damatlar ve aileleri, yüne büyük bir rağbet gösteriyor. Evinde yünü olmayan yün döşek, yün yatak, yün yorgan yapmak isteyenler, eskisi kadar olmazsa da hala var. Yün doğal olduğu için ve doğal klima görevi yaptığı için de sağlık için de çok faydalıdır. Yün kışın sıcak, yazın serin tutar” dedi.
Yün bulmak sıkıntı
Yün bulmakta sıkıntı yaşadıklarını belirten Çeyiz Yorgan Evi sahibi Cengiz Gök, “Türkiye’de küçükbaş hayvancılık bittiği için yün bulmak da sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle Kırşehir’de yün bulmak sıkıntı oluyor. Malatyalı vatandaşlarımız doğal ürünleri tüketsinler. Boyun fıtığı için, boyun kireçlenmesi için en faydalısı doğal olan yünden yapılan ürünledir. Yün için değil, her şeyde yerli malı ve doğal olan ürünleri tercih edin” diye konuştu.
Hazır, yünü bitirdi
Hazır ürünlerden dolayı yüne talebin gittikçe düştüğünü ifade eden Cengiz Gök, insanların yüne eskisi gibi talep göstermediğini ve artık her şeyin hazır kullanıldığını söyledi. Gök, şöyle devam etti: “Yün satışlarımız eskiye nazaran çok kötü. Eskiden 50-75 kilogram yün alanlar, şimdi 10-20 kilogram yün alıyorlar. Gün geçtikçe yün satışları bitiyor. 5-10 yıl sonra yün satışları Kırşehir de tamamen biter. Bunun nedeni olarak da insanlar artık her şeyin hazırını temin ediyorlar. Hazır yorganlar, silikon yastıklar, her şeyin hazır yapılmışı var. Kimse artık yün alıp uğraşmıyor. Kimse artık yün alıp yıkamıyor, emek çekmek istemiyor. Onun için de yün artık eski cazibeliğini kaybetti. Sağlık için en iyisi doğal olan ürünlerdir. Ancak şimdi kimse sağlığını düşünmüyor. İnsanlar çalışmadan hazır olanı tüketmeye alıştılar. Şu anda yün sezonu; ancak işlerde pek canlanma yok. Eskiden dedelerimizden, ninelerimizden miras olan yünü, şimdi kimse evinin kapısından bile sokmuyor. Eski müşterilerimiz kalmadı. Çünkü her şeyin hazırı var. Hazır çıktığından beri yüncülük de bitti, esnaflık da bitti. Yeni nesil artık yünü tercih etmiyor. Bir de artık vatandaşlar apartmanlarda yaşıyorlar. Eskiden herkesin evi müstakildi, evinin önünde kapısının önünde yıkayabiliyordu. Ancak apartmanlarda böyle bir imkân yok. Yünü bilen vatandaşlarımız biliyor ve zaten yünden vazgeçemiyor. Bilmeyen, kullanmayan vatandaşlarımız için de yünün çok sağlıklı olduğunu belirtelim. Bugün aldığınız hazır yorganlarda, hazır yataklarda doğal ürün kullanılmıyor. Onların hepsi sağlığa zararlıdır. Sağlık için yünü tercih edin.”
Talep var, ancak alınacak miktar düştü
Uzun yıllardır yün satışı yapan Cengiz Gök, sağlık için yünün tercih edilmesi gerektiğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: “Yün satışı sezonu olduğu için şimdilik iyi gidiyor. Sağlık için en iyisi yündür. Doktorlar da yünü tavsiye ediyor. Doktorlar insanların polyesterden kaçmasını ve yünü kullanmalarını öneriyor. En sağlıklısı yündür. Polyester ürünler ve hazır ürünler çıktığından beri hastalıklar arttı. Boyun fıtığı, bel fıtığı gibi hastalıklar arttı. Düğün sezonuyla Havaların soğuk geçmesiyle birlikte satışlarımız arttı. Eskiye göre satışlarımız iyi olmazsa da şimdilik iyi gidiyor. İnsanlar yavaş yavaş eskiye dönüyorlar. Sağlıklı olduğu için insanlar yün kullanmaya başladılar. Aslında satışlarımız maddi imkânlardan dolayı düştü. Yün kullanımından değil. Eskiden düğünlerde aileler tarafından 5-7 tane yatak, döşek yapılırken, şimdi 2-3 tane yatak, döşek yapılıyor. Bu şekilde olunca da bizim yün satışlarımız düştü. Talep var, ancak miktar azaldı. Yün yatak da hiçbir zaman bozulmaz. Herhangi bir koku olmaz. Ancak bazı vatandaşlarımız yünü alıp çatıda, depoda muhafaza etmeye çalışıyorlar. İyi muhafaza edemedikleri için güve giriyor. Bu da tamamen alıcının iyi muhafaza edemediğinden kaynaklanıyor. Eskisi gibi hayvancılık yapılmadığı için yün bulmakta sıkıntı yaşanıyor. Döşeklik için tüm yün kullanıyor. Yorgan ve yastık için parça yün kullanılıyor. Yün fiyatları 12-13 TL arasında değişiyor. Piyasada yün bulmakta zorlanıyoruz. Eskiden İran’dan, Irak’tan yün alınıyordu. Ancak şimdi buralardan yün gelmiyor. İnsanlar sağlıkları için yüne talep ediyor.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN