SOĞUK

23 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1824 defa okundu.

serap 5Kış mevsimiyle gerçek buluşmayı, sonunda yaşamaya başladık. Bu haftaya kadar hayli yumuşak ve güneşli geçen hava sonunda keskin soğuğunu davet etti.

 

İlimizde havaların soğumasından mutlu olan kesimlerden biri de odun-kömür satışı yapan yerler. Halkın soğukları tam olarak duyumsamadan hazırlık yapma alışkanlığı olmadığından yakınan bu yerlerin sahipleri, şimdi soluğu yanlarında alan müşterilerinden memnunlar.

 

Ama elbette kapalı mekanlarda kış soğuğu ile mücadele mümkün iken, işi gereği açık havada olmak zorunda kalanların durumu daha da zor.

 

İtalyan asıllı Amerikalı yazar Leo Buscaglia’yı “Sevgi” adlı unutulmaz eserinden tanıyoruz. Üniversitede verdiği “Aşk” adlı kredisiz dersler ile dünya çapında ün kazanan bu profesör, yaşamı sevgi dolu ve mutlu geçirebilmemiz için neler yapmamız gerektiği konusunda çalışır.

 

Yazarın bu kez felsefi ibresini “gezme” eylemine çevirdiği “Boğanın Yolunda” adlı eseri ise Zen Budist geleneği öne çıkar. Bu yaklaşıma göre boğa yaşam enerjisini, gerçeği ve eylemi simgeler. Ama, bir kere bulundu mu asla dizgin altına alınamaz. Özgür kalmalı ve sürekli ardından gidilmelidir.

 

Elbette kendim iflah olmaz bir “gezgin” olduğum için yazarı size övmeye çalışmıyorum. J Çünkü Buscaglia’nın “gezgin” eylemlerinde aranılan şey yalnızca dış dünya değil, bu geziler sırasında iç dünyada da yolculuklar yapma çabasıdır.

 

Böylece kitap, bir insanın kendini bulmada, gerçek doğasını keşfetmede hangi adımları atacağını göstermektedir. Doğu’da unutulmaz bir yolculukta kişisel tatmini ararken iç ve dış keşifleri “boğanın yolunu” izlemekle kolaylaşmıştır.

 

Boğanın yolu ile soğuklar nerede kesişti peki, diye soracak olursanız; işte tam ben de oraya geçiş yapıyordum. Buscaglia, Hindistan’ın Srinigar kentindeki yolculuğunda böyle amansız bir soğukla karşılaşır ve bize soğuktan korunmanın ilginç bir yolunu aktarır. Şöyle der:

 

“Üstündeki çadır gibi yünlü paltonun altında kendi mangalı vardı… Habib’in söylediği gibi bir pelerin yaptırdım. Pelerin boğazda sıkıca düğmeleniyor ve sonra büyük bir çadır gibi dizlerin altına iniyordu… Pelerinlerin altında karın düzeyinde tutmamız söylenen mangallar da verilmişti. İkimiz de dokuz aylık hamile gibiydik. Ancak Srinigar’da herkes böyle mangallar taşıdıklarından göze batmıyorduk. (Buscaglıa, Leo (1997), Boğanın Yolunda, Çev.Mehmet Harmancı, İnkılap Kitabevi, İstanbul, S.170)

 

Bize ilginç gelmiş olabilir ama insanoğlu doğayla baş etme konusunda özgün yolları hep bulmuştur. Bir diğer ilginç örnek ise Rus edebiyatının en ünlü eserlerinden biri olan İvan Gonçarov’un Oblomov adlı eserinde yer almaktadır.

 

Son derece tembel bir karakter olan Oblomov ve uşağı, evlerindeki yataklarının altında yanan soba/mangalın büyüsüne kapılarak hiç kalkmak istemezler. Oblomov’da aslında Rus toplumunun değişime direnen tembel ve kolaycı yönü eleştirilmektedir. (Gonçarov, İvan (2001), Oblomov, Çev. Celal Öner, Oda Yayınları, İstanbul.)

 

Soğuk kış günlerinin sobalı sıcakları artık çok az kişinin yaşayabildiği bir deneyim ama yine de hemen hepimiz o deneyimi yeniden yaşamak isteriz. Üzerinde ekmek dilimlerinin kızartıldığı, kestanelerin közlendiği sobalara olan özlem aslında çocukluğumuza özlemdir.

 

Orta Anadolu’nun kışı sert yaşayan bu kentinde, herkesin ısınabilmenin yolunu bulmasını dileyelim; Odun ve kömürlerin çıtırtılı dünyasını yaşayabilenlerin de bunun zevkine varabilecek kadar huzur içinde olduklarını umalım.

 

 

ivan gonçarov’un 1850’li yılların rusyasında kaleme almış olduğu eser. kitabın ismi ile aynı adı taşıyan baş karakteri ailesi tarafından tembelliğe alıştırılmış, yetenekleri köreltilmiş bir gençtir.

Bu duyarlı ve filozofça çekici kitapta Dr. Buscaglia yolunu bizimle paylaşmaktadır ama bunun ‘kendi’ yolculuğu olduğunu ve sadece kendisine götürdüğünü sık sık hatırlatmaktadır. Her birimiz gerçek anlamı için kendi yolumuzu bulmalıyız.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN