SİGORTASIZ İŞÇİNİN HAKKI KORUNUYOR

27 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
408 defa okundu.
SİGORTASIZ İŞÇİNİN HAKKI KORUNUYOR

7m72iswcKayıt dışı istihdamla mücadele noktasında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından denetimler yapılsa da halen sigortasız işçi çalıştıran işyerlerinin olduğu belirtiliyor.
SGK, kayıt dışı istihdamın önüne ihbarlar ve denetimlerle geçmeye çalışırken, sigortasız çalışan işçinin şikayeti ya da iş kazası sonucu yaralanması ile işverene ağır cezalar uygulanıyor.

Sigortasız işçinin iş kazası geçirmesi halinde işverenin sigortalı işçi gibi yaptırımla karşılaşacağını belirten Kırşehir Barosu Avukatı Kayhan Kurt açıklamalarında: “Sigortasız çalışan bir işçinin başına bir kaza geldiğinde aynı sigortalıymış gibi bir yaptırımı olur. Eğer iş kazasından dolayı işverenin bir kusuru var ise Ceza Kanunu’na göre hapis cezası alır veya para cezasına çevrilir. Aynen sigortalı işçiymiş gibi kaza yapan işçi tazminata hak kazanır. Yani işçinin sigortalı olup olmaması önemli değil. Hizmet akdiyle oraya bağlıysa ve bu şekilde çalışıyorsa sigortalı olup olmaması önemli değil. Sigorta yaptırmaması tamamen işverenin kusurudur. Sigortalı işçinin geçirdiği iş kazası gibi hakları vardır. Bunlar tazminat ya da malul kaldıysa SGK’nın para ödemesi gibi hakları vardır. İşçi iş kazası geçirdikten sonra zaten işyeri hekimi varsa bir rapor hazırlar iş kazası olduğuna dair. Eğer hakları ödenmediyse ya da karşılanmadıysa noterden ihtar çekecek. İhtar sonucu eğer yine para ödenmezse dava açma hakkına sahiptir İş Mahkemesi’nde. Bunun dışında SGK’ya ve Savcılığa şikayette bulunma zorundadır. SGK’dan iş müfettişleri gelip olayı incelerler. İş kazası olup olmadığı kararına varırlar. Rapor sonucunda işverene Savcılık nezdinde ceza davası açılır. Bu ceza davası sonucunda yargılanır, ceza alırsa işçi de ayrıca bir tazminat hakkını elde eder. Ama önce işçinin maddi açıdan haklarını alabilmesi için noterden ihtar çekmesi, bunun sonucunda da iş kazasına ilişkin tazminat davası açması gerekmektedir. İşçinin herhangi maddi gücü yoksa Boraların Adli Yardım Büroları’na başvurup avukat istemesi yeterlidir. Kişinin gerekli araştırması yapılır. Eğer uygun görülürse Baro tarafından ona bir avukat tahsis edilir. Ceza davalarında kişi avukat talep ediyorsa devlet Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre kendisine bir avukat tayin eder” ifadelerini kullandı.
Sigortasız işçi çalıştıran işverenler, sigortasız işçi çalıştırıldığının tespiti halinde idari para cezası ile karşı karşıya kaldıkları gibi sigortasız işçi çalıştırıldığının tespit edildiği işyeri kapsamında bir yıl boyunca 5 puanlık indirimden yararlanamazlar. Bununla da kalmaz işyerinde sigortasız çalıştırılan işçinin bir kaza geçirmesi halinde, birde yukarıda bahsi geçen masrafların SGK tarafından rücu edilmesi ile karşı karşıya kalabilir. Sigortasız çalıştırılan işçinin, geçirdiği iş kazası sonucu ölmesi ya da malul kalması halinde sigortalının yaşı, evli olup olmadığı ve çocuk sayıları da göz önünde bulundurularak, bugün çoğu işverenin kaldırmakta zorlanacağı miktarlarda borçlar çıkarılmaktadır. Bu miktar bazen üç yüz bini bazen beş yüz binin üstündedir.
Ancak işveren, kaza geçiren işçiyi sigortalı olarak SGK’ ya bildirmişse ve iş güvenliği ile ilgili tedbirleri almış olmasına rağmen yine de kaza kaçınılmaz olmuşsa bu defa da, yapılan iş kazası soruşturması sonucunda belki de işverene hiç borç çıkarılmayacaktır. Sigortalıya ve hak sahiplerine yapılacak sağlık hizmetlerinin ve diğer gelir ya da aylık ödemelerinin tamamını, işverenin yerine SGK karşılamak durumunda kalacaktır. Bu itibarla işverenlere tavsiyem ay içinde bazı günler çalıştırmamış olsalar bile işyerinde çalıştırdıkları işçilerin sigorta bildirimlerini yaparak çalıştırmalarıdır.
SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZASI VE YAPTIRIMI
Sgk , işyerlerinde sigortasız olarak işçi çalıştıran işletmeleri dikkatli bir şekilde inceliyor . En az 5000 Tl ile başlayan cezalardan ( her sigortasız işçi için ) daha büyük yaptırımlara kadar bir çok ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştıran işletmeler biraz kar yapayım derken daha büyük cezalar altında kalabilirler . Sigortasız işçi çalıştırma ihbar numarası ALO 170 dir .Buradaki şikayetleri SGK nın web adresinden takip edebilir ve 30 gün içinde sonuçlanması gerekir .

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nedir ? Ceza , işçinin çalışma süresi ile işletmenin niteliğine göre kademeli olarak değişebilir . Örneğin 1 işçi olarak baz alırsak ; 1 yıl süre içinde bu işçi sigortasız çalıştırılınca işverene gelecek ceza yaklaşık olarak 21000 TL dir . Deneme süresi gibi bir şey öne sürebilir işveren fakat SGK kanunun da deneme süresi adı altında hiç bir şey yoktur . İş kanunu çerçevesinde 2-4 ay yada anlaşma halinde daha kısadır bu süre . Tabi birde mahkemeden ödenmeyen primler de ödetilebilir .

Sigortasız çalıştırılan işçi dava yolu ile hakkını aramak istediğinde bunu yazılı olarak kanıtlamak zorundadır . Bu yoksa görsel ile güvenlik kameraları bu da yoksa orada çalışan başka bir işçi yada işçilerin şahitliği yeterli olacaktır . Mahkemeler genelde sigortasız işçi tarafını tutmaktadır .

Kendi gönlü ile sigortasız olarak birini çalıştırdığınızı farzedin . Bu işçi işten çıkıp sizi şikayet etti ve sizde onun söylediği şekilde gnüllü olarak çalıştığını beyan etseniz hatta ispatlasanız bile ceza size gelecektir . Sigortasız işçi diye bir kavram yoktur çünkü . Bu yanlışlara düşmeyin .

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nedir ? Başlık olarak açıklayalım ; Çalışma süreleri ve işyeri niteleiğine göre de bu cezalar artar .

– 1 yıl boyunca sigortasız olarak çalışan 1 işçi için ; Bilanço esasına göre defter tutmakla yükümlü olan işletmelere 38 adet asgari ücret cezası ödetilir .

– 1 yıl boyunca sigortasız olarak çalışan 1 işçi için ; Bilanço esasına defter tutmakla yükümlü olan işletmeler haricindeki diğer defterleri tutmakla yükümlü olan işletmelere 38 adet asgari ücret cezası ödetilir .

– 1 yıl boyunca sigortasız olarak çalışan işçi için ; defter tutmakla yükümlü olmayan işletmelere 29 asgari ücret cezası ödetilir .

Ayrıca ücret bordrosunun olmamasın dan yada geçersiz olamsından dolayı ; sigortasız işçiye ait kayıtların olmaması halinde ceza miktarı artar ve yasal defterin geçersiz olmasından dolayıda ceza artar .

Sigortasız işçi çalıştırmanın diğer cezaları da şunlardır ?

– Sigortasız işçiye ait primleri ile birlikte gecikme cezalarını da ödersiniz .

– Her türlü teşvik primlerinden artık yararlanamazsınız .

– İş kazası ve meslek hastalığı var ise bunlar ile ilgili masrafları ödersiniz .

– Ayrıca iş ve meslek hastalıklarına bağlı olarak bağlanacak gelirleri ödersiniz.

Sigortasız işçi çalıştırmak ile ilgili cezalar bunlardır . Fazlası ile ilgili çok fazla yaptırım bulunmaktadır

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN