Sıdıklı-Sarıyahşi Köprüsü’nde artık sona gelindi

14 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2354 defa okundu.
Sıdıklı-Sarıyahşi Köprüsü’nde artık sona gelindi

Geçen yıl Kırşehir bölümündeki yol ve köprü çalışmaları tamamlandı.

Sıdıklı-Sarıyahşi Köprüsü'nde artık sona gelindiHirfanlı Baraj Gölü’nün yapımı ile bölgede yaşayan yaklaşık 50 bin Kırşehir ve Aksaraylının 60 yıldır kesilen irtibatı nihayet sona eriyor.

Yaklaşık 60 yıllık bir gecikmeyle de olsa bu hasretin bitmesini umutla ve heyecanla bekliyoruz. 1980’lerde köprü ve yol bağlantısı düşüncesi gelişti. Köprünün yapılması ile Kırşehir’e yakınlaşmak ve ekonomik yönden irtibat kurmak isteyen bölge insanının talebiyle 1990’lı yıllarda proje hazırlandı. 2009 yılında Hirfanlı Baraj Gölü üzerinde inşaat başladı.

Geçen yıl Kırşehir bölümündeki yol ve köprü çalışmaları tamamlandı. Hirfanlı Baraj Gölü kurulmadan önce bu bölgenin insanları ticaret faaliyetlerini Kırşehir ile yapıyordu. Bölge halkının 60 yıllık hasreti bitmek üzere.

Köprünün tamamlanması ile Kırşehir ve Aksaray halkını birbirine kavuşturacak.  Bildiğiniz gibi Sıdıklı-Sarıyahşi Köprüsünün yapımına Kayseri ve Konya Karayolları Bölge Müdürlüklerince başlanmış, Kırşehir bölgesinde bulunan kısım tamamlanırken Aksaray tarafındaki inşa sahasındaki olumsuz zemin şartları nedeniyle çalışma gecikmiştir. Ancak, burada karayolları teşkilatı şimdiye kadar dünyada 2 defa uygulanan, su altında ise ilk defa ülkemizde uygulanan Geoteknik sistemi ile zemini sağlamlaştırıyor.

Yüklenici firma ve karayolları yöneticileri bu tekniğin dünyada örnek bir çalışma olduğunu ifade ediyorlar. Bugün yapılan dolgu ile baraj gölü üzerinde karşıdan karşıya ilk defa araçlarla karşıdan karşıya geçildi.

Temmuz ayı sonunda da araç trafiğine açılabilecek duruma geldi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN