SICAKLAR PES DEDİRTTİ

6 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
352 defa okundu.
SICAKLAR PES DEDİRTTİ

13652775_635028449983504_1217029096_nKırşehir’de Geçtiğimiz Günlerde En Son 36C Bulan Sıcaklıklar Vatandaşlara Pes Dedirtti

Kırşehir’de geçtiğimiz günlerde en son 36C bulan sıcaklıklar pes dedirtti. Kırşehir’de sıcaklar genç, yaşlı ve ya çocuk her yaşta insanı etkiliyor. İnsanlar sıcaklara dayanamayıp kendilerini gölgelere atıyorlar.

Bizde 40 Arena Gazetesi olarak vatandaşlarla bir araya geldik. Vatandaşlarla yaptığımız sohbetlerde;” bu sıcaklar hasta eder. Geçen gün 36C olmuş. Dışarı zor çıkıyoruz. Havalarda dengeyi iyice bozdu. Sıcaklar yüzünden litre litre su tüketiyoruz. Dışarı çıkınca gölgelere kaçıyoruz. Yarım saatten fazla kal insan pişiyor resmen. Akşamları biraz da olsa serinliyor havalar.hafif bir rüzgar olsa iyi, ama oda yok ne yapacağımızı şaşırdık.” İfadelerine yer verdi.

Bizde 40 arena gazetesi olarak aşırı sıcakların etkilerini ve sıcaklardan korunma yöntemlerini araştırdık. Yaptığımız araştırmalara göre;”

KLİMA VE VANTİLATÖR ARTIŞI ARTTI

Kırşehir’de havanın 36 dereceye yükselmesi ve aşırı sıcaklar vatandaşları bunalttı. Klimalarla serinlemeyenler çareyi vantilatörlerde arıyor. Fiyatı 50 TL’den başlayan vantilatörlerin satışlarında adeta patlama yaşanıyor. Bazıları da bozuk olanlar vantilatörlerini tamir ettiriyor.

Kırşehir’de vantilatör satışı ile uğraşan çalışanlarla yaptığımız röportajda: Kavurucu sıcakların artması ile birlikte klima kullanımında hasta olmaktan korkan vatandaşlar, daha sağlıklı bulduklarını belirttikleri vantilatörlere ilgi göstermeye başladı. Bizdekilerin fiyatları ise 50 TL’den başlıyor” dedi.

Aşırı Sıcakların Etkileri

Genel olarak aşırı sıcaktan daha çok, hastalar ile yaşlılar etkilenmektedir.

Aşırı sıcaklar kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, dolaşım-solunum problemi, alkolizm gibi kronik hastalığı olan kişilerin yaşamını tehdit eder.

Aşırı sıcaklar nedeni ile ulaşımda büyük can ve mal kayıplarının yaşandığı kazalar belirgin bir biçimde artmaktadır.

Son yıllarda çok sık olarak yaşanan aşırı sıcak ve bunların neden olduğu olumsuzluklar hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için su kaynaklarının yönetimi açısından büyük sorunlara neden olmaktadır.

Sıcak süreçlerin uzaması sonucunda oluşan kuraklık nedeniyle çekilen içme ve kullanma suyu sıkıntısı yanında, aşırı sıcaklıklara bağlı olarak büyük orman ve çalı yangınları görülebilmektedir.

Aşırı Sıcaklardan Korunma Yöntemleri

Kanser hastaları, kemoterapi hastaları veya değişik deri hastalığı olanlar güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmelidir.

Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu saat 10:00-16:00 arasında güneş ışınlarından kaçınmalıdır.

Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol giysiler tercih edilmeli; şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.

Yoğun fizik aktivite Spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.

Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır.

Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.

Yoğun fizik aktivite Spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır ve güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN