Sıcaklar, hayvanlarıda olumsuz etkiliyor

23 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
742 defa okundu.
Sıcaklar, hayvanlarıda olumsuz etkiliyor

Kırşehir Veteriner Hekimleri’nden Mustafa Çam ve Hüseyin Soner Karaburçak, gazetemize ortak açıklamalarda bulundular.

Sıcaklar, hayvanlarıda olumsuz etkiliyorKırşehir Veteriner Hekimleri’nden Mustafa Çam ve Hüseyin Soner Karaburçak , sıcağa maruz kalan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda süt ve et veriminin büyük  oranlarda düştüğünü söylediler.

Kırşehir Veteriner Hekimleri’nden Mustafa Çam ve Hüseyin Soner Karaburçak 40 Arena Gazetemize yaptıkları ortak açıklamada, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının insanlar gibi hayvanları da olumsuz yönde etkilediğini belirttiler.

Hayvanları sıcaktan korumak gerektiğini kaydeden Çam ve Karaburçak, sıcak havanın büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda et ve süt verimini azalttığını vurguladılar.

Ayrıca gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olması sebebiyle, hayvanların solunum yolu hastalıklarına yakalanabileceğini ifade eden Yıldız Kırşehir Veteriner Hekimleri’nden Mustafa Çam ve Hüseyin Soner Karaburçak, dikkat edilmediği taktirde hayvan kaybına sebep olabileceği uyarısında bulundular.

Sıcak havaya maruz kalan hayvanların süt ve et veriminin düştüğünün altını çizen  Mustafa Çam ve Hüseyin Soner Karaburçak: “Hayvan üreticileri sabah 10 ile öğleden sonra 17.00’da hayvanları güneş altında bırakmamalı. Güneş altında kalan hayvan bunalır, gerginleşir. İyi beslenemez. Bu da et ve süt verimini yüzde 10 düşürür. Bu saatler arasında hayvan mutlaka gölge bir yerde barındırılmalı.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN