SGK borçlularına müjde!

17 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
402 defa okundu.
SGK borçlularına müjde!

SGK Uzmanı bir hemşerimiz, Torba Yasa ile ilgili ve SGK borçlarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

SGK borçlularına müjde!SGK Uzmanı bir hemşerimiz, Torba Yasa ile ilgili ve SGK borçlarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

AÇIKLAMA ŞÖYLE:

Hükümetin 61 madde olarak teklif ettiği İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Tasarısı ( TORBA YASA ) Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülürken milletvekillerinin vermiş olduğu önergelerle madde sayısı 150 yi buldu. Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından genel kurula 15.07.2014 tarihinde sunulan Torba Yasanın TBMM Genel Kurulda Ramazan Bayramına kadar görüşülüp kabul edilmesi bekleniyor.

Torba Yasada SGK borçlularını da ilgilendiren maddeler var. Bu yasaya göre;

2014 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin olup kanunun yayımlandığı tarihten önce tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c) bentleri kapsamındaki ( eski adıyla Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı ) sigorta primleri, emekli kesenekleri, işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik destek primleri, SGK tarafından ilgili kanunları gereğince takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ile genel sağlık sigortalısı olanların genel sağlık sigortası primi asılları kanunun yayımlandığı tarihe kadar geçen süre için hesaplanacak Tefe/Üfe oranları esas alınacak tutar peşin veya taksitler halinde ödenmesi halinde bu alacaklar için gecikme cezası ve gecikme zammından vazgeçilecektir.

30.05.2014 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin kanunun yayımlandığı tarihte ödenmemiş idari para cezalarının yarısı kanunun yayımlandığı tarihe kadar geçen süre için hesaplanacak Tefe/Üfe oranları esas alınacak tutar peşin veya taksitler halinde ödenmesi halinde idari para cezalarının yarısı, gecikme cezası ve gecikme zammından vazgeçilecektir.

BORÇLULARIN dikkatine;

Bu madde hükümlerinden yararlanmak için borçluların idari para cezaları için kanunun yayımlandığı tarihi izleyen 3 ay içinde diğer borçlar için 4 ay içinde SGK’ ya başvurmalar gerekmektedir.

Ödemeler ise; idari para cezaları için kanunun yayımlandığı tarihi izleyen 4 ay içinde diğer borçlar için 5 ay içinde peşin veya ilk taksitin yatırılması gerekmektedir. Borçlular; peşin veya belirlenen katsayı oranları ile çarpılmak şartıyla 6, 9, 12, 18 taksit olarak ikişer aylık dönemler halinde borçlarını ödeyebileceklerdir.

Borçlular ödeme yükümlülüklerini bir takvim yılı içinde 2 defadan fazla yerine getirmez veya 2 defadan fazla eksik getirip de en geç son taksiti izleyen ayın sonuna kadar gecikilen her ay içi gecikme zammı ile ödemez ise ödeme haklarını kayıp edecekler sadece ödedikleri tutar kadar bu kanundan yararlandırılacaklardır.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN