Seyir oyunları Kırşehir düğünlerinde

10 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2623 defa okundu.
Seyir oyunları Kırşehir düğünlerinde

Kırşehir’in geleneksel oyunları ile düğünler renklenirken, ‘Tura’ oyunu ile gençler hem eğlenip hem savaşa hazırlık yapıyor.

Seyir oyunları Kırşehir düğünlerindeKırşehir’in geleneksel oyunları ile düğünler renklenirken, ‘Tura’ oyunu ile gençler hem eğlenip hem savaşa hazırlık yapıyor.

Kırşehir’in seyir, oyunları ve eski köy gelenekleri düğünlere ışık tutarken abdal geleneği yeniden canlanıyor.

Kırşehir yöresi dışında da oynanan ve gençlerin savaşlara hazırlanma noktasında eğitimi olarak görülen tura oyunu şimdilerde düğünlerde eğlenme amaçlı da oynanıyor.

Saz ekiplerinin oyuna özgü havayı çalması ile başlayan oyun, karşılıklı yer almış iki delikanlının birinin elinde tura (ipten yapılmış örme) iki ucunu da havaya kaldırarak tutması ile başlar. Belirlenmiş bir çizgi etrafında başlayan oyunda ikinci kişi birincinin sırtına vurmasıyla birlikte oyun hal alır. Birincinin de sırası gelince ikinciye vurmaya başladığı oyun müzik eşliğinde yoruluncaya dek devam eder. Oyunun sertleştiği anlar hatta yaralanmalar dahi meydana gelir.

Günümüzde Kırşehir’in çeşitli mahallelerinde oynanan oyun düğünlere eğlence kattığı gibi gençler arasında yaşanan mahalle kavgalarına da öncülük eder. Gençler kendi aralarında oyunu ‘dayanıklılık testi’ gibi görmeye dahi başlasalar oyun belirli bölgelerde özünü kaybetmeden devam ettirilmektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN