ŞEYH EDEBALİ ADINA YAPILAN CAMİ AÇILACAK

17 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
275 defa okundu.
ŞEYH EDEBALİ ADINA YAPILAN CAMİ AÇILACAK

ŞEYH EDEBALİ ADINA YAPILAN CAMİ AÇILACAK (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Şeyh Edebali, Adına Mucur İlçesinde Yapılan Camii Törenle Açılacak

Mucur İlçesi İnaç Köyü Şeyh Edebali Derneği, tarafından organize edilecek program da iş adamı Mustafa Güneş tarafından yaptırılan camii açılışı gerçekleşecek.
Ankara-Kayseri kara yolu üzeri Mucur İlçesi İnaç köyü sınırları içerisinde yer alan, yapımı dört yılda tamamlanan Şeyh Edebali Camii ve Külliye alanın da düzenlenecek açılışta Belediye mehter takımı gösteri yapacak. Kur’an tilavetinin ardından Kırşehir’den Cihan Devletine adlı konuşması ile Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kazım Ceylan, Edebali’yi anlatacak.
Külliye alanı ve camii inşaatının yapımına katkı sunan hayırsever iş adamı Mustafa Güneş, kara yolu üzerinden geçenlerin hem konaklama alanı hemde ibadetlerini yapabilecekleri bir alan oluşturduklarını ifade etti.
Güneş yaptığı açıklamada, “Bu alan Şeyh Edebali’nin doğduğu alan yaşamını burada idame ettirdi. Edebali Osmanlı Devletinin mimarıdır. Camiyi Şam’da gördüğüm camiden, külliye alanını ise Kudüs’te yer alan bir Osmanlı çarşısından esinlenerek yapmaya karar verdim.” dedi.
Şeyh Edebali 1208 yılında Kırşehir İli Mucur İlçesi İnaç köyünde doğdu. Selçukluların Şeyh´ül İslam´ı Şeyh Sadrettin Konevi ve Mevlâna Celâleddini Rumi´nin çağdaşı, olarak biliniyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN