seyfenin kuşları kurtulurmu?

19 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
475 defa okundu.

SEYFE3
Kent Konseyi Başkanlığı Seyfe Gölü Çalışma Komisyonu geçtiğimiz gün topladı.
Seyfe Gölüyle ilgili olarak sorunların tespit edilerek çözüm önerilerinin belirlenmesi ve hazırlanacak geniş kapsamlı bir raporu ilgili makamlara iletmek ve kamuoyu oluşturmak üzere bir araya gelen kurul üyeleri fikir alış verişinde bulundular.
17 Haziran 2014 Salı günü saat: 15.00’de Kırşehir Kent Konseyi toplantı salonunda kurum ve kuruluş yetkilileriyle yapılan ikinci toplantıda, yapılan değerlendirmelerde ilk etapta öncelikli olarak sorunlar özet halinde tespit edildi ve bir daha ki toplantının Seyfe Gölünde yerinde yapılması konusunda karara varıldı.
Toplantıya Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Kırşehir Kent Konseyi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Mucur Kaymakamlığı, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, DSİ 122. Şube Müdürlüğü, Kır-Çed Başkanlığı ve Sey-Ged Başkanlığı’ndan temsilciler katıldı.
Toplantıda, Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin güzelliğinin devamı için yapılması gereken acil konular sıralandı. Yapılan sıralamaya göre, Seyfe Havzasından içme suları için alternatif yerler bulunarak bölgeden alınan suların durdurulması. Bölgede uygulanan ÇATAK Projesinin devamı ve teşvik alanının üç bölümüne ayrılarak göle yakın yerlerde teşvik oranı artırılmalı, (Çok su kullanılan göle yakın yerlerde mevcut teşvik rağbet görmüyor.) Derin kuyulardan (Malya ve Eski Doğanlı) alınan su miktarı kontrol altında tutularak, havzadaki su seviyesine göre su verilmeli ve mutlaka damlama sulama sistemine geçilmesi ve Kalaba Seyfe Pompaj Sulama Projesi (ikinci etap) hızlandırılarak Seyfe Gölü’ne takviye yapılması kararlaştırıldı.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN