SEYFE GÖLÜNDEKİ SU SEVİYESİNE UYDUDAN TAKİP

26 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
426 defa okundu.
SEYFE GÖLÜNDEKİ SU SEVİYESİNE UYDUDAN TAKİP

seyfe-golu-kus-cennetinde-bahar-bereketi-CHA-1706640-2-tSeyfe Gölü Kuş Cenneti’nin Su Seviyesini Ahi Evran Üniversitesi Çevre sorunları Araştırma Ve Uygulama Merkezi Takip Edecek

Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınan sulak alanlardan Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nin su seviyesindeki değişim, Ahi Evran Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezince uydu görüntüleriyle takip edilecek.

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Kırşehir’in Mucur ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Seyfe Gölü’nün karşı karşıya kaldığı tehlikelere dikkat çekildi.

Seyfe Gölü’nün de bulunduğu, Türkiye’deki uluslararası öneme sahip 135 sulak alandan 14’ünün “Ramsar Alanı” ilan edildiği hatırlatılan açıklamada, gölün dünya çapında bilinen bir kuş cenneti haline geldiği belirtildi.

-Alınacak önlemler

Açıklamada, Seyfe Gölü’nü tehdit eden etmenlerin başında, sulak alanın kullanımından kaynaklanan hataların geldiğine dikkat çekilerek “Suyun kaçak kullanımının önlenmesi, gölün farklı kaynaklardan beslenmesi, su ulaştıran kanalların temizlenmesi, kuyu suyu açma alışkanlığının terk edilmesi, kirlenmenin önüne geçilmesi, alternatif içme suyu kaynakları bulunması, ürün deseninde ve sulama yöntemlerinde değişikliğe gidilmesi gibi hususlarda kararlar alınarak uygulamaya konulmalıdır” önerilerine yer verildi.

Gölün korunmasında üniversiteler ve özel sektör arasında işbirliğine gidilmesinin önem taşıdığı belirtilerek Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezinin bu konuda çalışma yürüttüğü anımsatıldı.

Açıklamada, “Bu bağlamda ornitologlardan (kuş bilimci) oluşan bir panelin Kırşehir’de gerçekleştirilmesine yönelik plan, yakın gelecekte faaliyet listemizde yer alacaktır. Uydu görüntüleri kullanılarak Seyfe Gölü su seviyesinin zamansal değişimi periyodik olarak incelenecektir” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN