Seyfe de Yağış Suyun Doluluk Oranını Arttırmadı

13 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
580 defa okundu.
Seyfe de Yağış Suyun Doluluk Oranını Arttırmadı

SEYFE3

 

Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı Makine Mühendisi Ömer Çetiner, kar yağışı ile birlikte suda doluluk oranının ümitle artacağını beklediklerini fakat verilerin Seyfe için iç açıcı olmadığını söyledi.

Çetiner açıklamasında, “Yörede tüketilen su miktarının azalması ile birlikte yüzde kırklık doluluk oranına ulaşmıştık. Kırşehir’de başlayan kar yağışı ile birlikte doluluk oranının artacağını ümitle beklemiştik. Fakat elimiz de olan veriler suda beklediğimiz doluluk oranına ulaşılamadığını bizlere gösterdi. Bu durum ise bizleri fazlası ile üzdü” dedi.

Kırşehir’in Mucur İlçesi ile Boztepe ilçesi sınırları içerisinde yer alan Seyfe Gölünde 187 çeşit kuş türünün bir arada yaşadığını anlatan Çetiner, “Flamingo, toy, turna, angıt, pelikan, gibi kuş türlerinin yaşadığı Seyfe sıralanmış höyükleri ile dünya üzerinde nesli tükenmekte olan 27 çeşit kuş türünü bir arada barındırır. Bizler için bölgenin kurtulabilmesi adına bölgeye gezi amaçlı turlar her mevsimde özellikle düzenlenmelidir, kuş gözlemi ve biyolojik amaçlı araştırma turları düzenlenebilir. Toplantı ve yapılacak birifingler ile bölge hem Kırşehir’in hem de Türkiye’nin gündeminde yer almalıdır” diyerek bölgede yapılması gerekli olan çalışmaları anlattı.

SEYFE ÜÇ KORUMA SINIFINA AİT NADİR BÖLGELERDEN BİR TANESİ

Üç farklı koruma sınıfına sahip olan bölgelerden bir tanesi olan Seyfe, birinci derece doğal sit alanı, tabiatı koruma alanı, ramsar sözleşmesi koruma sınıfına sahip olan ender bölgelerden birtanesi olması ile dikkat çekiyor.

 

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN