SERTİFİKASI OLAN ÇOBANLARA 5 BİN LİRA DESTEK

26 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
514 defa okundu.
SERTİFİKASI OLAN ÇOBANLARA 5 BİN LİRA DESTEK

1488918-cobanGıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin: Kurs sonunda, sürü yönetimi elemanı veya aday çiftçilere aldığı eğitimlerin karşılığında mesleki geçerliliği olan sertifika verilecek.”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin sertifikası olan çobanlara 5 bin lira destek vereceklerini belirtti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin  Kaman ilçesinde başlatılan “Sürü Yönetimi Elemanı Benim” kursunun açılışında yaptığı konuşmada, Kırşehir’in 177 bin 720 büyükbaş ve 153 bin 100 küçükbaş hayvanla bölgede hayvancılığın markası durumuna geldiğini belirtti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile İŞKUR işbirliğinde başlatılan “Sürü Yönetimi Elemanı Benim” kurslarının Kırşehir’de de planlandığını dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Kaman ilçesindeki kursun 40 saat pratik, 40 saat de uygulamalı olarak yapılacağını belirtti.
Uygulamalı eğitimin Malya Tarım İşletmesi’nde verileceğine işaret eden Şahin,
“Kurs sonunda, sürü yönetimi elemanı veya aday çiftçilere aldığı eğitimlerin karşılığında mesleki geçerliliği olan sertifika verilecek. Kursiyerlerin çeşitli program ve projelerden yararlanmada öncelikli olması sağlanacak. Bakanlığımızca 300 anaç koyunu bulunan sertifikalı çobanlara veya sertifikalı çoban çalıştıran işletme sahiplerine 5 bin lira destek veriliyor. Eğitim programına katılan kursiyerler bu destekten faydalanabilecek.” İfadelerine yer verdi.
Kenan Şahin, kurs ile sürü yönetimi elemanı veya aday kişilere koyun ağılı ve keçi barınağı kurabilme, koyun ve keçi ırkını seçebilme, küçükbaş hayvanların besleme ve bakımı yapabilme, çoğaltabilme, bulaşıcı ve yetiştirme hastalıklarına karşı koruyabilme ve mücadele edebilme yeteneğinin kazandırılacağını vurguladı.
Kaman Kaymakamlık Salonu’nda gerçekleştirilen kursun açılışına Kaymakam Hakan Şen, İlçe Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Sevim ve çoban adayı çiftçiler katıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN