ŞENTÜRK OHAL İLANI İLE İLGİLİ BAIN AÇIKLAMASI YAPTI

22 Temmuz 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
375 defa okundu.
ŞENTÜRK OHAL İLANI İLE İLGİLİ BAIN AÇIKLAMASI YAPTI

VALİ ŞENTÜRK'TEN OHAL AÇIKLAMASI (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Vali Necati Şentürk Yaşanan Darbe Girişimi Sonrası Olağanüstü Hal İlanı İle İlgili Basın Açıklaması Yaptı

Vali Necati Şentürk Yaşanan Darbe Girişimi Sonrası Olağanüstü Hal İlanı İle İlgili Basın Açıklaması Yaptı. Şentürk  yaptığı basın açıklamasında;” Anayasa ile kurulan hür demokratik düzeni, temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketleri sebebiyle Anayasanın 120’nci maddesi ile 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 3’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre ülke genelinde 21.07.2016 Perşembe günü saat 01.00’dan itibaren 90 gün süreyle olağanüstü hal ( OHAL) ilan edilmesi Bakanlar Kurulunca 20.07.2016 tarihinde kararlaştırılmış ve 21.07.2016 tarihli ve 29777 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Bu karar Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 21.07.2016 tarihinde kabul edilerek, onaylanmıştır.

Bu sebeple,

Olağanüstü hal ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunun 13’üncü maddesi ve ilgi yönetmelik doğrultusunda İlimiz ve ilçelerimizde olağanüstü hal bürolarının kurulması hüküm altına alınmıştır.

Olağanüstü Hal uygulamasına ilişkin olarak Valiliğimizce kamuoyuna aşağıdaki hususların açıklanmasında yarar müteala edilmiştir.

1- Olağanüstü Hal, Anayasal bir müessesedir. Anayasal ve yasal bir yönetim biçimidir.

2- Olağanüstü Hal, kamuda iş ve işlemlerin hızlı ve etkin işlemesi ve halka kolaylık için valilerin yetkilerini artıran yasal bir uygulamadır.

3- Olağanüstü Hal nedeniyle İlimizde temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması söz konusu değildir.

4-  Olağanüstü Hal nedeniyle hayatın olağan akışına aykırı uygulamalar olmayacaktır. Devletine bağlı yasalara saygılı vatandaşlarımız uygulamayı hissetmeyeceklerdir.

5- Olağanüstü Hal ile terörle ve hür türlü terör örgütlerine karşı etkili bir mücadele yürütülecektir.  Anayasa ile kurulan hür demokratik düzeni veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik hukuksuz girişimler hızlıca bertaraf edilecektir.

Demokrasiye, milli iradeye ve insan hak ve özgürlüklerine kasteden FETÖ –PDY, PKK vb. terör örgütleri ve bunlara destek veren kişilerle en etkili şekilde mücadele edilecektir.” İfadelerini verdi.

Vali Necati Şentürk olağanüstü hal ilan edilmesi üzerine yaptığı basın açıklamasının ardından kendisine yönetilen soruları cevapladı. Gelen sorularda;

1-Yaşanan darbe girişimi sonrası kaç devlet memuru açığa alındı?

ŞENTÜRK ; şimdi belli bir sayı vermek yanlış olur. Sonuç her gün açığa alınanların sayısı değişiyor.

2-Yaşanan darbe konusunda ne düşünüyorsunuz?

ŞENTÜRK; “ Ben toplam 4 darbe gördüm. Çok ölümler oldu, mağduriyetler yaşandı ve hala yaşanmaya devam ediliyor. Darbe insanlığa yapılan en alçakça bir uygulamadır. Yaşanan şuan ki darbe girişiminde 2185 insan yaralandı ve 164 kişiyi şehit verdik.”

“Olağanüstü Hal İle Terör ve Terör Örgütlerine Karşı Her Zaman Mücadele Vereceğiz”

“Hiçbir darbe girişimi hiç bu kadar kötü ve canice olmamıştı. Bu darbe hepimizi etkiledi. Bombalanmalar oldu, tanlarla insanları ezdiler.bu çok acı bir durum. Ama biz buna rağmen Türk insanı olarak 3000 yıllık bir uygarlığız .

3000 yıldır birçok sorun ile karşılaştık, ama hep mücadele ettik. Malazgirt’ten Çanakkale’ye yapılan ve yaşanan katliamlara, darbelere karşı mücadele verdik. Dünya basını bizleri ve verdiğimiz mücadeleyi konuşuyor.

Bizlerle beraber mücadele veren Türk basınına teşekkür ederim. Ben zaten akşamları Cacabey meydanında insanımızla bir araya geliyorum ve gerekli açıklamayı yapıyorum.” ifadelerini verdi.

Soruları cevaplamasının ardından herkese katılımlarından dolayı teşekkür edip, “Antidemokratik Hiçbir Olaya İzin Verilmeyecektir” sözü ile toplantıyı sona erdirdi.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN