ŞEKERİN HİKAYESİNİ ‘’40 KERE’’ DÜŞÜNDÜK MÜ?

22 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
ŞEKERİN HİKAYESİNİ ‘’40 KERE’’ DÜŞÜNDÜK MÜ?

Ülkemizde tarım ve sanayi entegrasyonuna en güzel örneklerden biri şeker sektörüdür, kuruluşundan bu yana kalkınma yolunda sağladığı çok yönlü katkılarıyla ülkemiz için vazgeçilmez bir konuma gelmiştir.

Şeker Sektörü, kalkınma için seçilecek sektörlerde aranan en temel özelliklere sahiptir yani şeker pancarı yalnız sanayi hammaddesi değil, aynı zamanda besi hayvancılığı için de gıda olan yaprak ve posa ile bir yem bitkisidir. Bu ürünün gelişmesi, et ve süt üretiminin artmasına, böylece artan gıda kalitesi ile daha yüksek hayat standardının oluşmasına ön ayak olmuştur.

Aynı zamanda ürettiği yan ürünler de alkol ve maya sektörü için önemli bir girdi kaynağı oluşturmaktadır.

Üretilen pancar; taşımacılık, tarım alet ve makinalar başta olmak üzere birçok sanayinin gelişmesine, gübre, ilaç gibi girdilerin kullanımı ile endüstriyel sektöre önemli katkılar sağlamaktadır.

Ülkemizde şeker fabrikalarının kurulmasının ana hedefi; ülkemizin şeker ihtiyacının karşılanması yanında, tarımı ve dolayısıyla çiftçiyi kalkındırmaktır. Şeker pancarı tarımı ülkemizin sosyal ve ekonomik yaşantısında da çok önemli rol oynamıştır. Şeker pancarı tarımının gelişmesi sonucu dünyada şeker üretimi önemli derecede artmıştır.

Ayrıca, şeker pancarı tarımı; ekim yapılan alana eşdeğer bir orman alanına kıyasla 3 kat daha fazla oksijen yarattığından, tüm canlılar için hayati önem arz eden bir oksijen kaynağı olmakta, kendinden sonra ekilecek ürünlerde verim artışı sağlamakta, alternatiflerine göre daha fazla istihdam imkanı yaratmaktadır.

Çiftçiye mekanizasyonu öğreten şeker pancarı tarımı, çiftçiyi köye ve tarlaya bağlayarak iş imkânı sağlamakta, göçün önlenmesinde, bölgelerarası gelişmişlik farkının azaltılmasında ve kırsal yörelerin kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Şeker sektörünün ithalata gerek kalmadan Türkiye’nin kendine yeterlilik sağladığı üretim alanlarından biridir fakat Türkiye’de şeker üretiminin maliyetleri hesaplandığında dünyayla rekabet etme noktasında gerilerde kaldığı da bir gerçektir.

ü Pancardan elde edilen şeker sektörünün Türkiye’de 3 milyar doları aşan bir katma değer yaratmaktadır.

ü Ülkemizin yıllık şeker ihtiyacı yaklaşık 3 milyon ton civarında iken şeker pancarı fabrikaları yılda yaklaşık 2,3 milyon ton üretim yapmakta ve

ü yaklaşık 350 bin çiftçi ailesi bu işten ekmek yemektedir.

ü Katma değeri ve tarımda, sanayide sağladığı istihdamıyla Türkiye’de üretilen stratejik öneme sahip temel gıda maddelerinden biridir.

Dünyada üretilen şekerin %77’si kamıştan, %23’si pancardan üretilmektedir. Ülkemizin ekolojisi şeker kamışı tarımına uygun olmadığı için şekeri pancardan üretme yolunu seçmiştir.

Şeker 120 ülkede üretilen ve gelişmekte olan ülkeler için, kalkınmada itici güç oluşturan bir sanayi dalı konumundadır. Gelişmekte olan ülkemiz, coğrafi sebeplerle maliyet açısından pahalı olan pancardan şeker üretmektedir.

Pancardan şeker üretiminin, doğal rekabet gücüne sahip kamıştan şeker üretimi ile rekabet edebilmesi mümkün değildir; gelecekte olası ithalat baskısından korunmamız gereklidir bunun için de sürdürülebilir şeker üretiminin temel şartı; verimli bir yapının oluşturulmasıdır.

Dünya genelinde kamış ve pancardan şeker üreten ülkeler arasında 12’nci sırada yer alan Türkiye, İklim koşulları dolayısıyla yalnızca şeker pancarından üretim yapan ülkeler arasında, şeker üretiminde % 7’lik payla Rusya, Fransa, ABD ve Almanya’nın ardından 5’inci sırada gelmektedir.

20 Eylül 2016’da Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın çok önemli bir açıklaması vardı.

Ağbal, “Şeker sektörünün özelleştirilmesi, özelleştirme programında olan birçok şirketin özelleştirilmesinden çok farklı…

Yani TÜPRAŞ’ı özelleştirebilirsiniz, orada bir şirket var. Mega bir üretim fabrika ortamı var. Onun altında tarım üreticisi yok.

Fakat iş, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geldi mi bu konuyu 40 kere düşünmemiz lazım” diyerek meselenin ne kadar hassas olduğuna vurgu yapmıştı.

Türkiye Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilme kararı, 2018-2020 yıllarını kapsayan “Orta Vadeli Program”da (OVP) geçen yıl tekrar gündeme alınmıştı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2019 ve 2020 yılları için 10’ar milyar liralık özelleştirme hedeflediklerini vurgularken, Türk Şeker’e bağlı fabrikaların öncelikler arasında olduğunu açıklandı ve dediği gibi de oldu.

Süreç başladı…hep beraber yaşayıp göreceğiz

Not: Nişasta bazlı şeker mi – şeker pancarından şeker mi ? bu konu ayrı bir yazı konusu olsun

Kaynak : Bloomberg HT – tarım editörü İrfan Donat köşe yazısından alıntı ve

Güncel basından bilgiler derlenmiştir

FATMA ACAR ÜNLÜ 21.03.18

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com