Şeker, Hardalın Faydalarını Açıkladı

18 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3633 defa okundu.
   Şeker, Hardalın Faydalarını Açıkladı

18035724_674142766122580_745951926_n

Mustafa Şeker Tadıyla Eşsiz Güzelliğe Sahip Olup, Aynı Zamanda Şifa Kaynağı Hardal Hakkında Açıklama Yaptı

 

İlkbaharın geldiği bu dönemlerde halk arasında bilinen ismiyle ‘kara hardal’ genelde yol kenarlarındaki Kırşehir’in hemen hemen her yerinde görülmekte. Hardal  tarlalarda yetişerek sofralara bir ayrıcalık katıyor hem şifa kaynağı olan hardal bu mevsimde çok tüketilen otlar arasına giriyor.  Salata olarak halk arasında tüketiliyor. Bu konuda çiftçi  Mustafa Şeker ile yaptığımız röportajda 40 Arena Gazetemize şu açıklamalarda bulundu:  “Hardal otu, insanlarda doğru kullanımlar da birçok farklı faydası olan bir bitkidir. Çok eski zamanlarda bile çok yaygın bir şekilde kullanılmış olan hardal otu, günümüzde de çok ciddi bir şekilde kullanılmaktadır. Bu ot, fiziki olarak 1-1,5 metre uzunluklarında olabilir. Genellikle yıllık olarak yetiştiği için bir kez yetiştirilen hardal otundan yalnızca bir kez faydalanılır. Hardal otu, günümüzde sadece alternatif tıpta değil bilimsel tıpta da birçok ilaç içerisinde kullanılır. Bu ot direk olarak tüketilemez. Özellikle acı olması, hardal otunun işlemden geçirilmeden tüketilmesini önlemektedir. Hardal otu, genel olarak tüysüz ve oldukça ince dallara sahip olan bir ot türüdür. birçok zaman kendiliğinden yetişen bu ot, kimi zaman sarı renkte görülürken kimi zaman beyaz bir renkte de görülebilir. Üzerinde bulunan çiçekler sayesinde diğer otlardan hardal otunu çok rahat bir şekilde ayırt edebilirsiniz. Hardal otunun dört köşesi bulunur. Bu köşeler oldukça kısa ve sivri uçludur. Tabi ki yumuşak olması nedeniyle herhangi bir dikken etkisi göstermez ve kişilere zarar vermez. Bu otu, doğru bir şekilde kullanarak birçok kişi fayda görebilir. Fakat otun fazla kullanılması ya da eksik kullanılması gibi durumlarda herhangi bir fayda alınmazken ayrıca ciddi bir şekilde yan etkiler gözlenebilir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki hardal otunun en az 15 yaşından sonraki insanlar tarafından kullanılması gerekmektedir. Aksi durumlarda bu yaşın altındaki kişilerde ciddi yan etkiler meydana gelebilir. Bu kişilerin vücudu, biraz daha hassas olduğu için hardal otu kullanımı olumsuzluklara neden olabilir.

Hardal otunun insan vücuduna faydaları:

Harda otunun kaynatılarak tüketilmesi durumunda kişilerde meydana gelmiş olan kabızlık ya da hazımsızlık gibi problemler çok ciddi bir şekilde azalır.

Daha ilk kullanımlarda bile kabızlık problemi hardal otu ile ortadan kalkar. Sizlerde uzun süreler boyunca kabızlık yaşıyorsanız bu otu kaynatarak kullanabilirsiniz.

Hardal otunun bir diğer faydası ise insanlarda kusturucu bir özelliğinin olmasıdır. Bu nedenle tıbbi alanda bile insanlarda hardal otu içerisinde bulunan maddeler kullanılarak zehirlenme vakalarında kullanılır. Bunun yanı sıra kişilerde kusmanın gerekmesi durumunda hardal otu kullanılabilir.

Hardal otu, bazı işlemlerden geçirilerek yağ haline getirilebilir. Bu nedenle hardal otundan elde edilmiş yağdan da birçok fayda görebilirsiniz. Özellikle bu yağın masaj şeklinde cilde sürülmesi ile cilt gözenekleri rahatlatılır ve oluşacak olan siyah noktalar ortadan kaldırılır. Sizlerde düzenli bir şekilde hardal otundan elde edilmiş olan yağı kullanarak bu sorunlarınızı azaltabilirsiniz.

Bronşit ve zatürre gibi hastalıklarda olumlu etkileri vardır. Bu etkisi yine alternatif tıbbın yanı sıra bilimsel tıpta da kullanılır. İnsanların kullandığı birçok bronşit, zatürre ve astım ilaçlarında hardal otu bulunmaktadır.

Hardal otunun genellikle tohumları kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde insanlar bu tohumlardan elde edilmiş yağlar ile hardal otundan faydalanırlar. Hardal otunun yaprakları dökülmeye başladıktan sonra bu otu kullanabilirsiniz. Bazı insanlar hardal otu bitkisinin çok iyi bir iştah açıcı özelliğinin olduğunu söylerler. Bu nedenle bazı kilo almak isteyen insanlar hardal otunu kullanarak çok rahat bir şekilde kilo alabilir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki hardal otundan elde edilmiş olan yağ, insan cildinde tahrişe neden olabilir. Bu nedenle yağı kullanmadan önce kesinlikle su ile seyreltmeniz gerekmektedir.

Hardal çeşitleri, hardalın sayıca çok türü bulunmaktadır. En bilinen hardal türleri, beyaz hardal, siyah hardal ve yabani hardaldır. Genellikle Akdeniz çevresindeki ülkelerde yetişen, turpgiller ailesinin bir çeşididir.

Roma ve Helenistik döneminden bu güne kadar bilinen ve kullanılan hardalın, asıl coğrafyasının, arkeolojik kazılar sayesinde Batı Asya ve Avrupa olduğu saptanmıştır. Hardal bitkisinin tohumundan üretilen baharatı beyaz, sarı, kahverengi ya da siyah renkli olabilmektedir. Magnezyum, kalsiyum, bakır, demir, potasyum ve fosfor gibi mineraller içerir. Önemli bir lif, folat, C vitamini, K vitamini, A vitamini ve E vitamini kaynağıdır. Hindistan ve Bangladeş ülkelerinde çok yoğun kullanılan hardal, dünya genelinde hemen hemen tüm ülkelerde de kullanılmaktadır.

Siyah hardal: Çiçekleri sarı, meyveleri 4 köşeli, kısa ve sivridir. İştahsız ve zayıf kişilerin iştahını açar ve sindirimi kolaylaştırır. Romatizma hastalığına ve bronşite de iyi gelmektedir. Ateşlilik hali, soğuk algınlığı, grip ve bronşitin atlatılmasına yardımcı olur.

Beyaz Hardal: Koruyucu özellikleri en fazla olan türdür. Soluk kırmızımsı veya beyaz renkte çiçekleri vardır. Taneleri, siyah hardalınkinden daha büyüktür. Beyaz hardal otunun yağından önemli ölçüde faydalanılmaktadır. Kökü, sağı veya yaprağı değil meyvesi şifa kaynağıdır.

Yabani hardal: Ortalama 20-60 cm yüksekliğindedir.

Türkiye’de yol kenarlarında, tarla ve nadaslarda yetişen bir tarla otudur.

Hardal bitkisel bir enerji vericidir. kaslarda gelişen sertleşme problemlerini ve eklem ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Regl döneminde kadınların yaşamış olduğu sancıları hafifleten hardal, vücuttaki yağların giderilmesine yardımcı olur ve metabolizmayı düzene sokar. Magnezyum kaynağı olan hardal, uyuşukluk ile halsizlik durumlarını giderir, kan damarlarının faaliyetlerini destekler. Kanser riskini azaltır ve sedef hastalığı, kontakt dermatit gibi cilt hastalıklarını tedavi edici özellikleri vardır. Solunum bozukluklarını azaltır. Doğal bir ağrı kesicidir. Saçkıran hastalığını önler, diyabet riskini azaltır, sinirleri rahatlatır ve vücuttan zehirli etkenleri uzaklaştırır. Saç ve cilt sağlığını korur, astımı önler, sindirim sistemini destekler, kilo kontrolünü destekler, bağışıklık sistemini destekler, yaşlanma etkilerini geciktirir ve kolesterolü düzenler.”

 

HABER:ELİF GÜRLER

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN