Şehitler Sergisi Düzenlenecek

15 Mart 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
285 defa okundu.

DSC_4822

18 Mart Şehitleri Anma Günü Dolayısıyla Ahi Evran Külliyesinde Resim Sergisi Düzenlenecek

3 Kasım 1914 – 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı’nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla Gelibolu yarımadasında 25 Nisan 1915-8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır. Çanakkale’nin deniz ve kara savaşları; Türk Ulusal tarihinin 1800’lü yıllarının hemen çoğunluğunda görülen yenilgilerden sonra askeri ve siyasal varlığını bir kez daha kanıtladığı savaşlardır. Harp tarihine bakıldığında askeri zaferlerin daima taarruz bir harekâtın sonunda kazanıldığı görülür. Çanakkale savaşları ise savunan orduların taarruz edenleri yenilgiye uğratmış olduğu, hemen tek örnektir.

Çanakkale Savunması: Öz yurdunu korumak için şahlanan yaralı bir ulusun, sayı ve maddi açılardan üstünlüğü tartışılmaz olan düşmanlarını yenerek, onları felce uğrattığı bir savaştır. Bu durumuyla dünya harp tarihlerine geçmiş ve Türk tarihine de altın harflerle yazılıp Türk’ün kahramanlık ve şeref abidesi olmuştur. Bu zaferler, büyük Türk Ulusuna Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Mustafa Kemal’in Anafartalar’da parlayan yıldızını 18 Mart’ın şafağı aydınlatmış, bu zafer, Türk’e, öz benliğini ulusal kimliğini bulma yolunu göstermiş, Türk bağımsızlık savaşının temelleri Çanakkale’nin sularında ve Conk Bayır’ında atılmıştır. 18 MART Çanakkale Zaferi, Anafartalar yangınının bir kıvılcımıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihe geçen ilk kahramanlığı 18 Mart’ın beşiğinde doğmuş; bu şahsiyet, Sakaryalarda şahlanmış, Dumlupınar’da Türk’ün kaderini değiştirmiş 9 EYLÜL 1922’de Ulusumuzu dünya uluslararasındaki şerefli mevkiye yükseltecek son zaferi kazanmıştır. Bu olayların moral dayanağım kuşkusuz Çanakkale’ler oluşturmuştur.

18 Mart Çanakkale şehitlerini anma günü dolayısıyla aile yaşam merkezi kursiyerleri ve öğretmenleri şehitler için resim sergisi düzenleyecek. 18 Mart cumartesi günü saat 11.00 de düzenlenecek olan sergi için aile yaşam merkezi kursiyerleri ve öğretmenleri yağlı boya ve kara kalem çalışması hazırladıklarını belirttiler. Resim öğretmeni Derya Yıldırımın verdiği bilgiye göre 20 tane yağlı boya ve kara kalem çalışmalarını 25 günde hazırlayarak çalışmaları yaparken güncel basından yararlandırdıklarını belirtti. 13 Kırşehirli şehidin çalışmalarını serginden sonra ailelerin isteklerine göre jandarma ve emniyet güçlerine hediye edileceği ve serginin 3 gün süreceği bildirildi.

Haber: Yusuf Ay

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN