“Şehit Aileleri gayri yasal bir işlem yapıyormuş algısı oluşturma çabaları yersiz ve boşunadır”

18 Ocak 2023
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
296 defa okundu.
“Şehit Aileleri gayri yasal bir işlem yapıyormuş algısı oluşturma çabaları yersiz ve boşunadır”

“Şehit Aileleri gayri yasal bir işlem yapıyormuş algısı oluşturma çabaları yersiz ve boşunadır”

Kırşehir Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mutlu Kılıçaslan:

 “Şehit Aileleri gayri yasal bir işlem

yapıyormuş algısı oluşturma

çabaları yersiz ve boşunadır”

Kırşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Kılıçaslan, bazı basın kuruluşlarında “Şehit Aileleri Olağanüstü Genel Kurul İstiyor” başlığı ile yayınlanan haberler üzerine bir basın açıklaması yaptı.

Kırşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanlığı ve yönetimine aday olarak seçimi kaybeden bazı şahısların şehit ailelerini kullanarak adliye önlerinde şehit ailelerini gayri yasal bir işlem yapıyormuş algısı oluşturma çabaları yersiz, zamansız ve boşuna olduğuna dikkat çeken Başkan Mutlu Kılıçaslan, konuyla ilgili düzenlediği basın açıklamasında şunları ifade etti:

“Kırşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanlığı ve yönetimine aday olarak seçimi kaybeden bazı şahısların Şehit ailelerini kullanarak adliye önlerinde Şehit Aileleri gayri yasal bir işlem yapıyormuş algısı oluşturma çabaları yersiz, zamansız ve boşunadır.

“Bazı basın kuruluşlarında “Şehit Aileleri Olağanüstü Genel Kurul İstiyor” başlığı ile yayınlanan “Kırşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetimi tarafından üyelikten çıkarılan şehit aileleri adliye binası önünde açıklamalarda bulundu.” Haberleri derneğimize ve yönetimine duyulan hamasi tutumun yansımasıdır.

“25 Mart 2021 tarihinde yapılan ve demokrasinin tecelli ettiği seçimlerimize gölge düşürme uğraşları beyhude bir çabadır.

“Kırşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Kurul toplantıları derneğimizin tüzüğü gereği 3 yılda bir Ekim ayında yapılır. En son Olağan Genel Kurulumuz 2020 yılının Ekim ayında yapılması gerekirken pandemi nedeniyle 25 Mart 2021 tarihinde yapılmış, seçimde şahsım ve Yönetimimim şehit ailelerinin oluruyla seçimi kazanmıştır.

“Olağanüstü genel kurulların yapılması Türk Medeni Kanununun 75. Maddesinden anlaşılacağı üzere dernek Yönetim Kurulunca Gayrimenkul alıp satma, tüzükte tadilat yapma gibi çok önemli bir faaliyet gerçekleştirmek üzere yapılabilir. Aksi takdirde tüzük gereği kanunen Olağan genel kurulunda 3 yıllığına yönetme hakkı verilen yönetim kurulu üyelerinin görevden el çektirilmesi v.b. gibi sebeplerle seçime gidilemez ve teklif konusu dahi edilemez.

“84. Madde gereği üyeler istifa edip yönetim acze düşmediği sürece Olağanüstü Genel kurullarda seçim yapılamaz. 

“Türk Medeni kanununun kendiliğinden sona erme başlıklı 87. Maddesi gereğince;

“1. Amacın gerçekleşmesi, gerçekleşmesinin olanaksız hâle gelmesi veya sürenin sona ermesi,

“2. İlk genel kurul toplantısının kanunda öngörülen sürede yapılmamış ve zorunlu organların oluşturulmamış olması,

“3. Borç ödemede acze düşmüş olması,

“4. Tüzük gereğince yönetim kurulunun oluşturulmasının olanaksız hâle gelmesi,

“5. Olağan genel kurul toplantısının iki defa üst üste yapılamaması.

“Yukarıdaki maddelere göre Kırşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Asil ve Yedek üyeleri ile faaliyetlerine devam etmekte olup, dernek yönetiminde herhangi bir acziyet mümkün değildir.

“Türk Medeni Kanununun hükümlerinden de anlaşılacağı üzere, Yönetim Kurulu, tüzükte belirtilen tarih ve zamanda 3 yıldan az olmamak üzere Olağan Genel Kurulda, Genel Kurul üyelerince 3 yıl boyunca bir sonraki genel kurul tarihine kadar yönetme hakkını kanunen hak eder. Türk Medeni Kanununun 84. Maddesi ve 87. Maddelerinde belirtilen acziyet oluşmadığı takdirde tüzükte belirtilen Olağan Genel kurul tarihine kadar Yönetim Kurulunu değiştirmek için seçime gitmek kanunen mümkün değildir.

“Dolayısıyla konunun mevzuat çerçevesinde ele alınması gerektiği, kanun dışı girişimlere mahal verilmemesi hususunda; Kamuoyunun ve kasıtlı haber üreten basın kuruluşlarının bilgilerine sunulur.

“Resmi olarak şehit ailesi olmayan kişilerle mahkeme kapılarını aşındırarak Şehit Ailelerimizin adına leke sürmeye çalışmak yerine, şehit aileleri derneğinden haraç kesmeye çalışma girişimi sonuçsuz kaldığı için her türlü iftirayı atmak yerine, düşmanımın düşmanı dostumdur mantığı ile şehit ailelerine ve derneğine düşmanlık edenlerle kapalı kapılar ardında fitne üretmek yerine, kirli ilişki ağınızın dilinize vurması yerine, bu vatan için kara toprağa yürüyen evlatlarımızın ailelerinin huzuru için kaos ve fitneden uzak durun.

“Derneğimiz demokratik ortamda, resmi tarihinde seçimlerini gerçekleştirecektir. Aday olmak isteyen her üyemize destek sunmak bizim görevimizdir. Asli görevimiz ise şehitlerimizin emaneti aziz bildiğimiz aileleri fitne ve fesattan korumaktır.

“Biz kendilerine resmi olarak cevap verdiğimiz halde söz konusu şahıs kanun, yönetmelik ve tüzük tanımaz bir tavır sergileyerek şehit aileleri arasına nifak soktuğu gibi kamuoyunu da yanlış bir şekilde yönlendirmektedir.

“Huzuru bozmak, şehit ailelerimizin yarasına merhem olmaktan ziyade kaşımaktan başka amacı olmayan, tek derdi mevki ve makam olan bu şahıs hal ve hareketleri ile, şehit ailelerine ve kamuoyuna yanlış bilgi sunmaya devam ederse,  hakkında adli sürecin başlatılacağının kamuoyunca bilinmesini arz ederim. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (HABER: CEMRE BAYRAM)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN