Seçimini Yap Harika Bir Hayat Yaşa

4 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1920 defa okundu.

 

 

mustafa kılınç resimMerhabalar; yaşam yolculuğumuz seçimlerimiz, kararlarımız, değerlerimiz, inançlarımız, alışkanlıklarımız ve inandıklarımızla şekillenir.

Seçiminizi yapın. Karar verin ve harika bir hayat yaşayın. Buna hakkınız var öyle değil mi? Cevabınız evetse devam edelim.

SEÇİMİNİ YAP HARİKA BİR HAYAT YAŞA

Şimdiki zamana kadar ki hayatınızın, yıllar boyu edindiğiniz inanç ve düşüncelerinizin bir ürünü olduğunu artık biliyorsunuz. Ama artık hepsi geçmişte kaldı. Geçmişi değiştiremeyiz.

Geçmişe ait anılarımız geçmiş düşünce ve duygularımızdan ibarettir. Bugüne ait sahip olduğumuz tek ve en değerli şey ise “içinde bulunduğumuz andır.” Tennessee Williams’ın dediği gibi:

“Hayat anılardan ibarettir. Yakalayamayacağımız kadar hızlı akıp giden şu an dışında.”

Bizim için önemli olan şimdidir çünkü şimdiki inançlarımız, düşüncelerimiz, söylediklerimiz ve yaptıklarımız geleceğimizi yaratır. Geleceği yaratan güç “şimdidedir.” Şu andan itibaren nasıl bir hayat yaşayacağınıza karar verecek olan da yine sizsiniz.

Geleceği oluşturmanın yolu düşüncelerinizi yönetmek, bir başka deyişle, düşünce biçiminizi değiştirip olaylara farklı bir açıdan bakmaktır. Örneğin, kendinizi bir başkasıyla kıyaslıyorsanız, kıyasladığınız kişiye ve beklentilerinize bir göz atın. Kötümser düşüncelere kapıldığınızda iyimser düşüncelerin gücünü hatırlayın. Bir inancımızı değiştirmeye karar verdiğimizde düşüncelerimizin gücüyle bunu başarabileceğinizin farkında olun.

Zihnimiz kendimizle ilgili iyi ve pozitif düşünceye tutunmaya çalışırken, “çarpık” düşüncelerle bu pozitif düşünceyi çürütürüz. Evet kapıları kapatıp pozitif düşünmeyi reddediyorsanız, kendinizle ilgili negatif düşünmeye devam edebilirsiniz.

Mucizevi yepyeni, farklı bir düşünce tarzı:

-Farklı duygular yaratır.

-Farklı davranışlara yönlendirir.

-Farklı deneyimler yaşatır.

-Farklı bir hayata yönlendirir.

Düşüncenizi değiştirmek bir “dalga etkisi” yaratır ve değişimin etkisi hayatınızın her alanına yayılır.

Geçmişte olayların üstesinden nasıl geldiğinizi unutun. Geçmiş artık bitti. Kızgınlıklar, suçluluk duygusu, “şöyle yapmalıydım”, ” bunu yapabilirdim…” Bunların tümü geçmiş düşüncelerinizden geriye kalanlar. Şunu hep hatırlayın her zaman için:

O zamanki düşünce yapınızla elinizden gelenin en iyisini yaptınız. Suçlu yok.

Düşünce yapınız farklı olsaydı, muhtemelen bazı şeyleri farklı yapardınız. Ama farklı değildi ve bu geçmişte kaldı. Geçmişi değiştiremeyiz ancak şimdi yapabileceğimiz bir şey var: Düşüncelerimizi değiştirebiliriz.

Anneleriyle babalarının bir zamanlar ne demek istediğini ve neden o şeklide davrandıkların şimdi anladıklarını etrafınızdaki kaç kişiden duydunuz? Yeni bir bakış açısı kazandığınızda geçmişe ait derin kızgınlıklar ve anlaşmazlıklar da ortadan kalkar. Bu sözleri sarf eden kişiler geçmişe ait düşüncelerini değiştirerek şu anki düşüncelerini ve gelecekteki düşüncelerini de değiştirmiştir.

Siz de geçmişe ait düşüncelerinizi değiştirin. Kendinizi affedin. Olayları ve bu olaylarla ilgili eski düşüncelerinizi analiz edin. Düşüncelerinizi gözden geçirin ve eski “filtreleri” kaldırıp yepyeni gözlerle bakın. Yaşadığınız bazı şeylerin sorumlusunun “çarpık” düşünceleriniz olup olmadığını sorgulayın. Düşüncelerin her zaman gerçekleri yansıtmadığını hatırlayın.

Affetmek karşınızdaki kişinin davranışlarını doğru bulduğunuz anlamına gelmez. Sadece “balonun ipini” salıp kendinizi özgür bırakın. Bunun faydasını göreceksiniz. “Zehirli” düşüncelere tutunmak, değerli zamanınızı ve enerjinizi boşa tüketmektir. Başkalarına karşı kızgınlıklarınız için yapamıyorsanız, belki kendinize karşı kızgınlıklarınız için yapabilirsiniz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN