“SARIKAMIŞ HAREKÂTI VE ENVER PAŞA.”   

1 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
675 defa okundu.
“SARIKAMIŞ HAREKÂTI VE ENVER PAŞA.”   

Ahi Evran Üniversitesi’nde; Osmanlı Devleti Tarihinin En Acı Olaylarından Birini Konu Alan Bir İlginç Konferans:

“SARIKAMIŞ HAREKÂTI VE ENVER PAŞA.”   

Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda Sarıkamış Harekâtı ve Enver Paşa konulu konferans düzenlendi. Ahi Evran Üniversitesi 15 Temmuz Tarih ve Düşünce Topluluğu tarafından düzenlenen konferansa Enver Paşanın torunu Burak Sadıkoğlu, Tarihçi-Yazar Emre Ateş, Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Tarih Masası Direktörü Zafer Tekin, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konferans SASAM Tarih Masası Direktörü Zafer Tekin’in konuşmalarıyla başladı.

Kendisinin Enver Paşayı yirmili yaşlarında tanıdığını söyleyen, dedesinin de Balkan Savaşları ve 1. Dünya Savaşı gazisi olduğuna değinen Zafer Tekin,  Enver Paşanın askerlik yıllarından bahsederek sözlerini tarihçi-yazar Emre Ateşe bıraktı.

Zafer Tekinin ardından söz alan Emre Ateş, konuşmasının başında Sarıkamış Şehitlerini  yâd ederek Enver Paşa’nın emriyle başlayan Sarıkamış Harekâtının amacına değindi. Osmanlı Devleti tarihinin en acı olaylarından biri olan Sarıkamış Harekâtının önemini anlatan Ateş, konuşmasının ardından sözü Enver Paşa’nın torunu Burak Sadıkoğlu’na bıraktı.

Burak Sadıkoğlu, dedesi Enver Paşa’nın hayatından bahsederek konuşmalarına başladı. Sadıkoğlu konuşmasında İttihat ve Terakki Partisine değinerek ittihatçılık kavramını açıkladı. Konuşmalarının ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Sadıkoğlu, bu konferans için 15 Temmuz Tarih ve Düşünce Topluluğuna teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Program katılımcılara plaketlerin verilmesi ve ardından hatıra fotoğrafının çekilmesiyle son buldu.

 

Haber Merkezi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN