SARI BASIN KARTLARI MAHKEMELİK OLDU

15 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2290 defa okundu.
SARI BASIN KARTLARI MAHKEMELİK OLDU

 

sbk

 

 

 

 

 

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kırşehir İl Temsilcisi olan Genel Yayın Yönetmenimiz Sait Yanık ında sahip olduğu sarı basın kartı mahkemelik oldu.

 

Basın Kartı Komisyonu’na üye olan gazetecilik meslek örgütlerinin görüşü alınmadan 28.08.2015 tarihinde çıkarılan Basın Kartları Yönetmeliği’nin iptali için, TGC ve TGS’nin 14 Ekim 2015 tarihinde açtığı davada yönetmeliğin davacıların görüşüne dahi başvurulmadan idarenin keyfi tutumuyla hazırlandığı belirtti.

Danıştay’da açılan davada; yönetmeliğin kamu yararını gerçekleştirmekten uzak olduğu, Anayasa başta olmak üzere kanunlara aykırı olduğu gündeme getirildi. Aralık 2014 tarihindeki Basın Kartı Komisyonu Toplantısı’nda sürekli basın kartını hak ettiği belirlenen 94 gazeteciye kartlarının verilmediği, kartların Genel Müdür tarafından keyfi olarak imzalanmadığı vurgulandı.

Dava dilekçesinde kamu yararı göz önüne alınarak idarenin savunması alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması talep edildi.

DAVA DİLEKÇESİNDEKİ YER ALAN İTİRAZ NOKTALARI

1.KOMİSYONUN YAPISI DEĞİŞTİRİLDİ

1973 yılından beri Komisyon 13 kişiden oluşurken 2015 tarihli dava konusu yönetmelik ile üye sayısı 15 kişiye çıkarıldı. 50 yıldır süregelen komisyonun yapısı değiştirildi. Komisyondan Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti çıkarıldı. Davacılardan Türkiye Gazeteciler Sendikasının üç temsil hakkı bire indirildi. Gazetecilik meslek örgütlerinin temsil oranı üçte bire indirildi. Genel Müdürlüğün Komisyona seçtiği ü
ye sayısı artırıldı.

2. BYEGM’NİN GÖREVİ KOMİSYONUN YAPISINI BELİRLEMEK DEĞİLDİR

231 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün görevlerinden biri “basın yayın kuruluşlarına ve gazetecilere basın kartı düzenlemek, komisyonun sekretaryasını yürütmek” olarak söylenmişti. Yeni yönetmelikle ise BYEGM’ne Basın Kartı Komisyonu’na üye belirleme yetkisi verildi.

3. ANADOLU AJANSI  VE TRT’DE ÇALIŞANLARLA ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANLAR ARASINDA EŞİTSİZLİK YARATILDI

Yeni yönetmelikle Anadolu Ajansı ve TRT’de Basın İş Kanunu dışında çalıştırılan kişilere Basın Kartı verilmesinin önü açıldı. Anadolu Ajansı ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nda özellikle sözleşme ile çalıştırılanlar ile özel sektör Basın Yayın Kuruluşlarında çalışanlar arasında birden fazla eşitliksizlik yaratıldı. TRT ve Anadolu Ajansı’nda 5953 sayılı yasa kapsamı dışında da gazeteci çalıştırılmasının önü açıldı. Çalışanların hakları kısıtlandı.

4. GEÇİCİ İŞSİZ KALAN GAZETECİ 1 AY DEĞİL 3 AY SERBEST BASIN KARTI TAŞIMALI

Geçici olarak işsiz kalan basın kartı sahibinin eski yönetmeliğe göre üç ay taşıyabildiği serbest basın kartının süresi yeni yönetmelikle bir ay olarak belirtildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN