Saraycık Köyü Mahalle mi Oldu ?

25 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1046 defa okundu.
Saraycık Köyü Mahalle mi Oldu ?

20151119_154656_resizedKırşehir’de 14 mahalle olduğu bilinirken Kırşehir İl Kültür Müdürlüğü’nün Valilik kanalıyla yayınladığı tarihi belli olmayan Kırşehir mahalleleri isimli bir harita da 15 mahalle olduğu belirtiliyor.

Kırşehir İl Kültür Müdürlüğü’nün Valilik kanalıyla yayınladığı tarihi belli olmayan Kırşehir mahalleleri isimli bir harita da 14 mahallemizin olduğu bilinmektedir. Ama haritaya bakıldığı zaman Kırşehir’in 15 mahallesi olduğu görülmektedir.Mahalle muhtarlarına Kırşehir’in kaç mahallesi olduğunu sorduğumuz zaman cevap yine 14 oluyor.Aynı şekilde Kırşehir İl Nüfus Müdürlüğü’ne sorduğumuz zamanda 14 tane mahallemiz olduğu belirtiliyor.Peki harita üzerinde gösterilen 15. mahalle olan Saraycık Mahallesi nerden çıktı? Saraycık Mahallesi orada yaşayanların çoğunluğunun Saraycık köylülerinin olduğu dikkat çekmiştir.Saraycık köylüleri mi kendilerine yeni mahalle oluşturdu ? Durum böyle olunca Çukurçayır Mahallesinde Yağmurlu Köylülerin, Dinekbağ’da da Sıdıklı Köylülerinin, Aşıkpaşa Mahallesinde de Çöl köylülerinin çoğunlukta olduğu gözlenmiştir. Şimdi haritada 15 mahalle olarak gözüken Saraycık Mahallesinin adı orada yaşayan Saraycık köylüleri tarafından isimlendirilmiştir. Bu durum karşısında diğer mahallelerde çoğunluk kuran köylüler de oturdukları mahallenin ismini kendi memleketlerinin isimlerinin olmasını istemezler mi ? Yani hangi köylüysen mahallenin adı köylünün adı mı olacak ?

Yine gazetemiz 40 Arena’nın yaptığı araştırmalar ile böyle bir mahallenin var olduğu fakat bu mahalleye bakan bir muhtarlığın olmadığı bilgisi alınmıştır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN