Sanayicinin bitmeyen derdi teknik eleman

6 Şubat 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
9598 defa okundu.
Sanayicinin bitmeyen derdi teknik eleman

Sanayicinin bitmeyen derdi teknik eleman

“Donanımları Yetersiz”

 

         Kırşehir’de Sanayi Esnafı, Türk sanayisinin belkemiği olan OSB’lerde, nitelikli diplomalı eleman konusunda yaşanan sorunlara dikkat çekti.

         Kırşehir Organize Sanayi başta olmak üzere Kırşehir’deki OSB’lerde üretim yapan sanayicinin vasıfsız işçi değil, vasıflı diplomalı eleman bulamadığını söyleyen Sanayi Esnafı Mesut Çangır,  “Gençlerimiz diplomayla geliyor ama iş yapamıyor. Bizim sadece teorik ve kitabi bilgilerle değil, pratikte de en azından temel altyapısı oluşmuş gençlere ihtiyacımız var” diye konuştu. Sanayicinin bu ihtiyacının karşılanması için teknik üniversitelerde öğrencilerin saha ve uygulamalı eğitim programlarına daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini bildiren Mesut Çangır şöyle devam etti:

          “Gençlerimizin de biran evvel mezun olmaya değil öğrenmeye odaklanması, bütün bunların gerçekleşmesi içinse özellikle mühendislik eğitiminde köklü bir değişiklik yapılması şarttır. Diğer yandan üreten kesim, sadece nitelikli mühendisler konusunda değil, imalat sürecini yönetecek teknikerler konusunda da sıkıntı yaşamaya devam etmektedir. Yüksekokul mezunu teknikerler ile mesleki ve teknik eğitim mezunlarının sayısı az, ne yazık ki donanımları yetersizdir. Dolayısıyla imalat sanayinin ara eleman ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Sanayici üretime odaklanırken, rekabetçi bir yapı kazanmasındaki en önemli sacayaklarından biri olan nitelikli eleman arayışında kaybolmamalıdır. Sanayicinin mühendisten daha fazla kalifiye ara elemana, nitelikli teknikere ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır”

PANDEMİ BİTİNCE YENİ BİR DÜNYA OLACAK

         Sanayi Esnaflarından Mehmet Savranoğlu açıklamasında, salgın süreci sonrasına  dikkat çekerek, alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı: “Yeni dönemde iş dünyasının kalifiye ara eleman ve donanımlı teknik adam ihtiyacının karşılanmasına dönük daha radikal adımlar atılmalıdır. Gençleri teknik liselere ve yüksekokullara teşvik edecek tedbirler, sahanın aradığı donanımda yetişmelerine olanak sağlayacak müfredat değişikliği, iş hayatına atıldıklarında devlet eliyle özlük haklarında yapılacak iyileştirmeler yerinde olacaktır. Pandeminin bitişiyle birlikte tüm dünya yeniden ekonomiye odaklanacak, üretim yepyeni bir boyut kazanacaktır. Yeni dünya düzeninde bizim bu pastadan pay alabilmemiz, başka ülkelerin boşluğunu doldurabilmemiz için diplomalı mezunlarımız ve ara eleman konusunda yaşadığımız sıkıntıları çözmemiz gerekmektedir” dedi. (HABER: DİDEM CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On