Sanayi Esnafı Kan Ağlıyor

Serhat Erdoğan
12 Ağustos 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
10554 defa okundu.
Sanayi Esnafı Kan Ağlıyor

Kırşehir’de sanayi denilince ilk akla gelen Kılıçözü sanayi sitesi, bu günlerde eski hareketliliğini arar oldu. Piyasanın çok durgun olduğunu belirten sanayi esnafları, vatandaşın ekonomik yönden durumlarının her geçen gün azaldığını söyleyerek, eskisi gibi emeklerinin karşılıklarını alamadıklarını belirtti.  Biz de 40 Arena Gazetesi olarak, Sanayi esnaflarının bu konu hakkında ki açıklamalarını sizlerle paylaştık.  İşte sanayi esnaflarının açıklamaları…

Sanayi esnafı gazetemiz 40 Arena Muhabirine sanayinin durumu hakkında değerlendirmede bulundu. Esnaf, vatandaşın alım gücünün düşük olduğunu, çoğu alışverişi veresiye yaptığını söyledi. Özellikle ürün fiyatlarına gelen zamlara tepki gösteren Esnaf; “Döviz kurlarıyla birlikte girdi maliyetleri de yükseldi, döviz düştü ama girdi fiyatları hala aynı kaldı. Kazandığımızla, aldığımız ürünün maliyetini karşılamaya çalışıyoruz” dedi.
“Çırak Bulamıyoruz”
Esnaf Erdal Erol, “Her çocuğun doktor, mühendis olması beklenmemeli. Ara eleman ihtiyacı ülkemizdeki en önemli konulardan biri. Meslek okullarına, çıraklık eğitim merkezlerine önem verilmesi, ailelerin bu konuda aydınlatılması gerekiyor. Sektörde büyük boşluklar var. Devletimiz ve sektör temsilcileri işbirlikleri yaparak bu sorun çözülebilir. 2021 yılındayız. Yıllardır bu işi yapıyorum Aileler artık evlatlarını sanayiye yönlendirmiyor. Eskiden ‘eti senin, kemiği benim’ diyen bir nesil vardı. İşimiz zor. İlerisi için endişeleniyoruz. Çırak olmadığı için mağduruz. Okulların sisteminden midir, ailelerin göndermek istememesinden midir bilinmez ama bu konuda sorunlar var” derken, bir diğer esnaf da, “Çoğu esnaf işini kendisi görüyor. Okuldan mezun olup 19 yaşında buraya gelen çocuğa ben hiçbir şey öğretemem. Bu yüzden çırak yetişmiyor. ” dedi.

“Piyasada para yok, insanlar çok önemli bir şey olmadığı sürece alışveriş yapmıyor”

Sanayi esnafı Muhsin Ceylandağ; “Sanayide yaklaşık yüzde 70 oranında işlerde azalma var. Yaz ayları itibariyle genel olarak bir durgunluk var çalışacak kimse yok. Çünkü piyasada para yok, insanlar çok önemli bir şey olmadığı sürece alışveriş yapmıyorlar. Tabi bu bir geçiş süreci olabilir ama uzun sürecek. Biz, aslından ilerisini düşünmüyoruz, bugün ne kadar para kazandığımıza bakıyoruz. Aslında geçmişte ne kadar para kazandığımıza bakabilsek, ileride ne kadar para kazanacağımızı görürüz. Bu da krizden en az etkilenme yollarından bir tanesi” dedi. 

“Umarım işler bir an önce düzelir ama benim hiç umudum yok”

Sanayi esnafı Muharrem Ünver; “Esnafın durumu yaklaşık 3-4 aydır çok kötü. Özellikle döviz kurlarındaki dalgalanmadan dolayı sanayi ürünleri, yaklaşık yüzde 50-60 zamlandı. Bu da esnafı kötü etkiledi. Ürünlerin dövizle bir ilgisi olmasa da buradaki parçacılar zammı ekliyor. Dolar bahane oldu. Ürünler zamlandı, pandemi çok olumsuz etkiledi işeri. Vatandaşın zaten alım gücü düşük, hep veresiyeyle çalışıyoruz. Vatandaşta para yok, ben veresiyeyi kabul etmesem başka yere gidecek. Günü gelince veresiyeleri de alamıyoruz. Umarım işler bir an önce düzelir ama benim hiç umudum yok. 1 aydır dükkanda duran araba var. Müşteri bin liraya parça alacak, alamıyor. Dükkan benim, ev benim, çalışan benim oğlum, ben bu durumda geçinmekte zorlanıyorum. Ev, dükkan kira bir de çalışan maaşı eklenince şimdiye kadar çoktan dükkanı kapatmıştım” dedi

Haber Serhat Erdoğan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN