Saman balyasından ev yapıp çamurla görsellik kazandırdılar

20 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
284 defa okundu.

KIRŞEHİR'DE SAMAN BALYASINDAN EV YAPAN ÖĞRETMEN ÇİFT, YAPTIKLARI EVE ÇAMURLA GÖRSELLİK KAZANDIRIYOR. (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Kırşehir’de saman balyasından ev yapan öğretmen çift, yaptıkları eve çamurla görsellik kazandırıyor.
Görsel bir eser bırakmak için saman balyası ile ev yapma projesini hayata geçiren Özgür ve Esin Ekinci çifti, 15 yıldır düşledikleri projenin hayata geçmesinin mutluluğunu gelen ziyaretçi akını ile yaşıyor. Görsel sanatlar öğretmenliği yapan altı çocuklu çift, saman balyası ile yaptıkları eve çamurdan görsellik kazandırıp Kırşehir evi oluşturacak.
Saman balyasından ev kurma projesini nasıl hayata geçirdiklerini anlatan Özgür Ekinci, yıllardır aklında biçimlendirdiği proje ile saman balyasını işleyerek sınırsız mekanlar oluşturabileceğini söyledi. Ekinci, “Yurt dışında birçok proje gördüm. Kendimin yapacağı evin daha sanatsal olması için çaba gösterdim. Eşim ve ailemle birlikte toprakla tanıştık. Birdenbire bir ilham ve aşk ile başladık” dedi.
Mahalle halkının kendilerine farklı tepkiler gösterdiğini ifade eden Özgür Ekinci, “3 ay içerisinde yapabileceğimizi hayal edemezken birdenbire fazla yol aldık. Mahalle halkı bizi hayvancılık yapıyor zannetti. İnsanlar samanları dizip ev yapmaya başladığımızı görünce birçok kişi geçmişine döndü. Farklı tepkiler de aldık” diye konuştu.
“Kendi geçmişimizde önemli eser bırakmak istiyoruz”
Proje hakkında eşine daima destek olduğunu anlatan Esin Ekinci ise yaşadıkları süreci şöyle anlattı:
“İkimiz de görsel sanatlar öğretmeniyiz. Eşimin istedikten sonra birçok şeyi de yapacağına inanıyorum. Eşim ne yaparsa her zaman destek oldum. İkimiz de görsel sanatlar öğretmeniyiz. En güzelini yapacağımızdan emindim. Samanı toprakla sıvadıktan sonraki aşama aslında bizi çok ilgilendiriyor. Toprak ana malzeme, biz de onu şekillendirmeye başlayacağız. Kendi geçmişimizde önemli eser bırakmak istiyoruz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN