SALİH ÇETİNKAYA’DAN TBMM’DE AHİLİK DERSİ

29 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
257 defa okundu.
SALİH ÇETİNKAYA’DAN TBMM’DE AHİLİK DERSİ

ahilik-1Ak Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya’dan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Ahilik Dersi

TBMM’de 28 Şubat 2016 tarihinde (dün) yapılan genel bütçe görüşmeleri sırasında şahsı adına söz alarak genel kurula hitap eden Kırşehir Ak Parti Milletvekili Salih Çetinkaya yaptığı konuşmada Ahiliğe vurgu yaparak Ahiliğin hayatımızın birçok yönüne örnek teşkil etmesi gerektiğini vurgularken siyasetin ve milletvekillerinin de Ahilik anlayışından örnekler alması gerektiğini söyledi ve siyasette gelinen son noktada Ahilik kültürünün her alanda olduğu gibi siyaset mekanizmasına da olumlu yönde ışık tutacağını belirterek adeta TBMM’de Ahilik Dersi verdi.

İşte o konuşmanın metni ve videosu;

“1 kasım seçimlerini hep beraber yaşadık 1 kasım seçimlerinde ak parti güven tazeleyerek meclise gelmiştir. 7 coğrafi bölgemizin tamamında 81 şehrimizin 63 ünde 970 ilçemizin 740’ında 396 beldemizin 290’ında birinci olarak ak partimiz ve ak parti hükümetlerinin hazırladığı 14.bütçe görüşmelerini gerçekleştiriyoruz. Milletten aldığımız bu yetkiyi millet lehine kullanmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz. Bütçenin kalkınmaya birliğimize ve dirliğimize vesile olmasını temenni ediyor hayırlı olmasını diliyorum.

Bismillah diye başladığımız bütçenin bereketli olmasını rabbimden niyaz ediyorum.

Değerli arkadaşlar : Sayın Milletvekilleri bu bütçede ahilik vardır.

Tabi Kırşehir milletvekili olunca ahilikten Ahi Evran-ı veliyi anmamak olmaz diye düşündüm.

Başbakanımız ve genel başkanımızın sürekli belirttiği gibi ahilik aslında herkesin uyması gereken uyulduğu takdirde sorunlarımıza çözüm olacak bir çok meseleyi kökünden çözebilecek bizim geçmişimizden gelen ve yaşayan değerler bütünüdürKırşehir de doğmuş ve tüm dünyaya mal olmuştur. Ahdinde sözünde ve sevgisinde vefalı olan gözü gönlü ve kalbi tok olan alçak gönüllü büyüklük ve gururdan kaçınan herkese iyilik yapan iyilikleri güzellikleri isteyen yapılan iyilik ve yardımları asla başa kakmayan hakka hukuka hak ölçüsünde rivayet eden insanların işlerini içten gönülden ve güler yüzle yapan Yaradan’dan dolayı tüm yaratılanları hoş gören hata ve kusurları daima kendi nefsinde arayan hak için hakkı söyleyen ve hakkı söylemekten asla korkmayan bir anlayışla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu vesile ile Ahi Evran-ı veliyi rahmet ve minnetle anıyorum.

Sayın Milletvekilleri 7 haziran seçimlerinden sonra 1 kasıma kadar olan süreçte işte biz bu ilkelerle biz öz eleştiri yaptık vicdan muhasebesi yaptık.

Eğer uzlaşı ahilik olursa Ahi Evran olursa aslında çözülemeyecek hiçbir hadise yoktur.

Bütçe görüşmeleri esnasında bir hususu belirtmeden geçmeyeceğim.bizler halkın oyu ile seçilen kişiler olarak bu aziz millete karşı sorumluyuz. Milletvekillerinin yaptığı iş ve eylemlerde anayasa yasalara uygun hareket etmesi en azından yaptığı yemine sadık kalması gerekir terörist cenazelerine gitmek terör ve terörü haklı çıkarmak adına algı operasyonları yapmak milletimizin vicdanını ve şehitlerimizin aziz hatırasını rencide etmektedir. Bu nasıl bir iştir, hangi vicdana sığar gittiğimiz her yerde milletimizin talebi nettir ve açıktır teröre ve teröriste destek veren kim varsa hukuk önünde hesap vermelidir. Başbakanlık genelgesini eleştirenler var ben bunu da çok yadırgıyorum kanuna bağlı devletine bağlı hangi memur böyle bir genelgeden çekinir herkesin bunu desteklemesi lazım eğer siz doğru işler yapıyorsanız siz böyle genelgelerden asla rahatsız olmamanız lazım.

– Hdp Bingöl Milletvekili İdris Baluken; 28 Şubatta dik durmadınız gömlek değiştirdiniz.

*28 şubatın direneni bizleriz dik duranı bizleriz işte onun dik duranı Recep Tayyip Erdoğan’dır, Necmettin Erbakan’dır, gömlek değiştirmedik hiçbir zaman gömlek değiştirmedik Sayın Baluken.

Son olarak

Yunusun deyişiyle size sesleniyorum cümleler doğrudur sen doğru isen doğruluk bulunmaz sen eğri isen eğri insanlardan doğru işler çıkmaz sizin söylediğiniz sözler dosdoğru olacak dosdoğru duracaksınız dik duracaksınız biz cumhurbaşkanımızla gurur duyuyoruz başbakanımızla gurur duyuyoruz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN