SALAM VE SOSİSE DİKKAT

27 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
525 defa okundu.
SALAM VE SOSİSE DİKKAT

salam_ve_sosis_olum_riskini_arttiriyor_b 

 

Kırşehir’de salam sosis, sucuk, pastırma alışverişi yapanlara dikkat! Kanserojen madde taşıyan bu yiyecekler insanlara zarar veriyor bildirimi yaptılar

 

İşlenmiş et tüketimiyle ilgili sağlık riski uyarısı yapan Dünya Sağlık Örgütü; salam, sosis, sucuk, jambon, pastırma gibi işlenmiş etlerin, sigara ve asbest gibi kansere yol açma ihtimali olduğunu açıkladı.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) işlenmiş et yemenin insanlarda bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini arttırdığını resmen açıkladı. Sosis ve jambon gibi yiyecekleri “1. sınıf kanser riski oluşturan ürünler” listesine taşıyan örgüt, söz konusu ürünlerin kanserle bağlantısı olduğunun yeterli kanıtına ulaştıklarını açıkladı.

BENZİN DUMANI VE SİGARA İLE AYNI SINIFTA

1. sınıf kanser riski oluşturan ürünler arasında sigara, asbest ve benzin dumanı gibi ürünler bulunuyor.

KANSER RİSKİ

Sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş et ürünleri bağırsak ve pankreas kanseri riskini arttırıyor. Nedeni içeriğindeki koruyucu maddeler. Sodyum nitrit ve sodyum nitrat işlenmiş etlere renk veriyor, raf ömrünü uzatıyor. Sadece işlenmiş etlerde değil hazır ve paketlenmiş gıdaların çoğunda kullanılıyor.

KİŞİ BAŞI, HAFTADA 500 GRAM

Dünya kanser araştırmaları fonu, sadece işlenmiş etlerin değil kırmızı et tüketiminin de kişi başına haftada 500 gramı aşmaması gerektiğini tavsiye ediyor.

TÜKETENLERDE KANSER RİSKİ DAHA YÜKSEK

Kırmızı ve işlenmiş et tüketmekle bağırsak kanseri arasında muhtemelen bağlantı olduğuna dair uyarı yer alıyor. Uyarıda, “Bu tür etleri çok fazla tüketen insanların daha az tüketenlere göre bağırsak kanserine yakalanma riski daha yüksek” ifadesi yer almıştı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN