SAKAL-I ŞERİF’E KÜLLİYE ALANINDA İLGİ

9 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
316 defa okundu.
SAKAL-I ŞERİF’E KÜLLİYE ALANINDA İLGİ

 

SAKAL-I ŞERİF SERGİLENDİ (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında sakal-ı şerif, Ahi Külliyesi alanında sergilendi. Külliye alanı sakal-ı şerif-i görmek isteyenler tarafından tıklım tıklım dolarken Hilye-i Şerif sergisi de ilgi ile takip edildi.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AK Parti Milletvekili Mikail Arslan, İl Başkanı Mustafa Kendirli, İl Müftüsü Mehmet Şahin ve stk temsilcilerinin katılımı ile Hilye-i Şerif sergisi gezilirken protokol sakal-ı şerif’i öperek dua etti.
Etkinlikler kapsamında Nihat Hatipoğlu’da Kırşehir’e gelerek konferans verecek.

SAKAL-I ŞERİF NEDİR?

Sakal-ı Şerif Peygamber efendimizin mübarek sakal-ı şeriflerinden Müslümanlar tarafından alınıp, teberrüken (bereketlenmek için) saklanan ve günümüze kadar gelen mukaddes emanete verilen ad. “Lıhye-i seadet” ve “Lıhye-i şerif” diye de bilinen sakal-ı şerif mübarek ay, gün ve gecelerde Müslümanlar tarafından ziyaret edilmektedir.

Eshab-ı kiramın (radıyallahü anhüm) hepsi Peygamber efendimizi çok severdi. Bu sebeple O’nun bildirdiklerine göre, yaşamaya gayret ederler; O’nun hatırası olan şeyleri muhafaza ederek mübarek sayarlardı.

Resulullah efendimizi Hudeybiye Gününde Hıraş bin Ümeyye el-Huzai, Veda Haccında da Ma’mer el-Adeviyye bin Ebu Süfyan tıraş ettiler. Başka zamanlarda da Peygamber efendimizi tıraş edenler oldu. Eshab-ı kirama da saç ve sakallarını kestirmelerini emir buyurdu. Bu emri yerine getirenler için de: “Ya Rabbi! Saç ve sakalını kestirenlere sen rahmet eyle.” diye dua buyurdu. Tıraş olduğu zaman saç ve sakal kıllarının Eshab-ı kirama dağıtılmasına izin verdiler. Tirmizi’nin rivayetine göre, Resulullah efendimiz önce sağ tarafını tıraş ettirdi ve bu sakallarını Ebu Talha’ya verdi. Sol tarafını da tıraş ettirerek diğer Eshab-ı kirama dağıtılmasına izin verdi.

Eshab-ı kiram Peygamberimizden bir nişane ve alamet taşımakta büyük gayret ve istek gösterirlerdi. Halid bin Velid radıyallahü anh, Ebu Talha’dan Peygamber efendimizin kesilen saç ve sakallarının bir tutamını aldı. Bu mübarek kılları bir muhafaza içine koyarak başlığı içinde vefatına kadar taşıdı. Gazalardaki muvaffakiyetinin ve muzafferiyetinin sırrı sorulunca da bu mübarek kıllar olduğunu söylerdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN