SAİT YANIK : GAZETECİLERİN HEDEF GÖSTERİLMESİ VAHİM SONUÇLAR DOĞURUR

7 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
399 defa okundu.
SAİT YANIK : GAZETECİLERİN HEDEF GÖSTERİLMESİ VAHİM SONUÇLAR DOĞURUR

sait-yanik-gazeteciler-federasyonu-yuksek-ist-7711991_x_o   Kırşehir Gazeteciler Radyocular ve Televizyoncular Cemiyet Başkanı Sait Yanık , Gazeteci Can Dündar’a yapılan silahlı saldırı girişimini kınadı.

Kırşehir Gazeteciler, Radyocular, Televizyoncular Cemiyet Başkanı Sait Yanık  ilgili açıklaması şöyle: “MİT Tırları davasında yargılanan Gazeteci Can Dündar’a, Çağlayan Adliyesi önünde silahlı saldırı girişiminde bulunulması, son derece üzücü ve kaygı verici bir olaydır. Dündar’ı teğet geçen iki kurşundan biri , NTV Muhabiri Yavuz Şenkal’ı ayağından yaralarken, daha üzücü bir sonucun yaşanmaması tek tesellimiz olmuştur. Bu saldırı bir kez daha göstermektedir ki, gazetecilerin hedef gösterilmesi, vahim sonuçlar doğurur, toplumsal hafızada onulmaz yaralar açar. Ülkemizde gazetecilerin hukuk yoluyla cezalandırılmalarının önünde herhangi bir engel bulunmamakta, kaldı ki bu konuda meslektaşlarımızın otokontrol yapmalarını gerektiren yasa maddeleri fazlasıyla mevcuttur. Gazetecilerin bireysel olarak kanun dışı yollarla sindirip cezalandırma girişimi asla kabul edilemez. Bu bağlamda meslektaşımız Can Dündar’a yapılan saldırı girişimini şiddetle kınıyoruz.”

“MAHKEME KARARI TARTIŞMALIDIR”

Kırşehir Gazeteciler Radyocular ve Televizyoncular Cemiyet Başkanı Sait Yanık açıklamasında, mahkeme kararına ilişkin ise şu ifadelere yer verildi: “Bizler her şart ve ortamda gazeteciliği, dolayısıyla halkın haber alma hakkını savunmalıyız. Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili söz konusu mahkeme kararı, gazeteciliğin cezalandırılması sonucunu doğurmuş, bu nedenle kamuoyunun vicdanında kabul gören bir karar olmamıştır. Sonuç itibarı ile devlet sırrı, devlet tarafından korunur. Devlette yaşanan güçler çatışması sırasında yapılan ve sadece iç değil dış dünya kamuoyuna da yansıyan bir operasyonun haberleştirilmesine ceza verilmesi, ülkemizde basın özgürlüğünün geldiği nokta açısından büyük bir talihsizlik daha oluşturmuştur. Tartışmalı kararın yüksek yargıda düzeltileceğine ve ülkemizde bir anlamda gazeteciliğin mahkum edilmesinin önüne geçileceğine inanmaktayız.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN