SAĞLIK İÇİN YÜRÜYORUM, SAĞLIĞIMI KORUYORUM

5 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4591 defa okundu.
SAĞLIK İÇİN YÜRÜYORUM, SAĞLIĞIMI KORUYORUM

saglik-yasam-yuruyusu-devam-ediyor-CHA-1417351-3-t

Kırşehir’de yapılan Sağlık İçin Hareket Et yürüyüşüne Kırşehir halkından büyük ilgi geldi. Sağlık çalışanlarıyla birlikte sağlık için yürüyen vatandaşlar yürüyüşün insan metabolizması için ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

 

Kırşehir’de ‘Sağlık İçin Hareket Et’ yürüyüşü gerçekleştirildi. Fiziksel aktivite için düzenli bir şekilde yapılması gereken yürüyüşe vurgu yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş da halkla birlikte yürüyüşe katıldı. Kent Park’ta yapılan yürüyüşe birçok vatandaş katıldı. Yürüyüşe katılanlar arasında Dr. Yakup Yücel, Kurum İdarecileri, Sağlık Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri, sağlık çalışanları ve vatandaşlar yer aldı.

İnsan sağlığı açısından yürüyüşün ne kadar önemli bir işlev ve spor olduğunun altını çizen Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş yaptığı basın açıklamasında; “Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir.

Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir. Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.” açıklamalarına yer verdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN