SABREDİN, AZ KALDI

18 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
315 defa okundu.
SABREDİN, AZ KALDI

28567204

Elektronik ortamda 1 Mayıs’tan itibaren tertemiz bir sayfa açılıyor. Sayfayı kirletmeye kalkana artık af yok. Binlerce TL’lik cezalar yolda.

Şu sıralar cep telefonları ve e posta adreslerine daha az istenmeyen ve reklam içerikli mailler geliyor. Çünkü uzun zamandan beri şiddetle dert yakınılan mail ve mesaj bombardımanı nihayet tamamen sona eriyor.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun” 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor. Yeni yasa ile birlikte 50 bin TL’lere kadar varan cezalarda yolda. Ancak kanunun yürürlüğe girmesine 2 hafta kala bir çok firma da atağa geçti. Günlük yollanan mesaj ve mail sayısını 2 katına çıkartan firmalar, yasa öncesi vatandaşı çıldırtan mail ve mesajlarını yasal zemine oturtmak için şimdiden onay alma gayreti içerisine girdi. Ancak bunun o kadar kolay olmayacağı görülüyor; vatandaşlar o kadar şikayetçi ki firmalara onay vermeye yanaşmıyor.

Onay almak için firmalar şu işlemleri takip ediyor:

1 Mayıs’ta hayata geçecek yasa ile birlikte hizmet sağlayıcıları artık tüketicilere her türlü bilgiyi verme yükümlülüğü altına girecek. Elektronik iletişim araçlarıyla yapılacak sözleşmelerle ilgili alıcıların kolayca ulaşabileceği şekilde ve güncel olarak tanıtıcı bilgileri sunacak. Sözleşmeleri saklamalarına ve erişebilmelerine izin verecek. Oluşabilecek hatalarla ilgili her türlü teknik kolaylığı sunmasının yanı sıra mesleki davranış kurallarını da açıkça belirtecek.

Elektronik ortamda verilecek siparişlerde onay ve ödeme öncesinde alıcıya ödeyeceği bedel açıkça belirtilecek. Hizmet sağlayıcı siparişi alıcının aldığını elektronik ortamda teyit etme zorunluluğu olacak ve ancak bu teyit sonrasında sipariş işlemi gerçekleştirilmiş sayılacak.

Ticari iletişimi gerçekleştiren gerçek ya da tüzel kişinin bilgileri yasa ile birlikte artık açıkça sunulacak. Vatandaşı sıklıkla yanıltmak için kullanılan indirim ve hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışma veya oyunların niteliği de açıkça belirtilecek ve bunlara katılımın ve faydalanmanın şartları ise açık ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde kolayca erişime açılacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN