RUM BİZİ HAVADAN VURACAK

28 Ocak 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1008 defa okundu.
RUM BİZİ HAVADAN VURACAK

 Bu hafta ülkemizde gündem yaratan Milli Savunma Bakanı  Hulusi  Akar’ın  “Yunanistan Ege Denizinde 16 adayı  Lozan Antlaşması hilafına silahlandırdı”  demeci doğrultusunda  basına yansıyan yorum ve demeçlere yer vereceğim. Bu hafta yayınlayacak olan  “DOĞU AKDENİZİ BİZE BAĞIŞLAYAN RAUF DENKTAŞ” yazımın devamını  da haftaya yayınlayacağım.

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bu konuda çok haklı. Ege Denizinde  bizim 6 mil kıta sahanlığı içerisinde olan ve   Lozan Antlaşması ile bize bırakılan 18 adayı Yunanistan , 2004 yılından itibaren işgal edip silahlandırdı. Yunan Savunma Bakanı bu adların birinde bize garez olsun diye askerlerle kuzu çevirip şişkin şişkin poz verdiği basına da yansıdı. Ben bu konuda 2019 yılı içerisinde çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgiler ışığında yazılar  kaleme aldım ve  bu yazılar bu  gazetede  yayımlandı. Yazımın başlığını oluşturan  “Rum bizi havadan vuracak”  sözü emekli Hava Korgeneral Erdoğan  Karakuş’a ait. Korgeneral bu adaların öneminden bahsederek şunları söylüyor: “Türkiye’nin ihmali nedeniyle Ege’de çok sayıda ada silahlandırıldı. Limni adasına ciddi bir üs kurdular. Güney Kıbrıs Rum kesiminde de  üsleri var. Niyetleri Türkiye’ye  bir hava baskını yapmak. Yunanistan’ın  Türkiye’ye yönelik Ege Denizi ve Akdeniz’deki planlarının sona ermediğini, bu nedenle hava gücünü sürekli güçlendirmek  istediğini ifade etti. Bu ülkenin, özelikle  Ege  ve Akdeniz’de  Türkiye’ye yönelik olarak hava  üstünlüğü sağlayıp buradaki egemenlik alanını genişleterek Türkiye’yi kendi içine hapsetmek çabası peşinde koştuğunu belirten Karakuş,  Yunanistan’ın 1967’de İsrail’in Mısır’a yaptığı gibi  Türkiye’ye yönelik böyle ani hava baskını  peşinde olduğu yıllardır yaptığı çabalardan belli. Lozan ve Paris  Antlaşmaları’na aykırı olarak adaları silahlandırma çabaları da bundan. Burada  en kritik yer Limli adası. Güney Kıbrıs Rum Kesimine’de hava üssü kurdular.

  Erdoğan Karakuş, Limni Adası’nın Türkiye açısında stratejik  ve kritik öneme sahip olduğunu, buradan kalkan uçakların Ankara’yı rahatlıkla vurabileceğini ifade etti. Hatta Kırıkkale’nin de menzil içinde olduğunu kaydeden Karakuş, Şöyle devam etti:   Burada Yunanistan’ın en önemli hedeflerinden biri Türkiye’nin savunma sanayi kuruluşları olur. Limni’den kalkan uçaklar Roketsan, TAI gibi Eskişehir ve Ankara’da bulunan  savunma sanayi kuruluşlarımızı rahatlıkla  vurabilecek  mesafede oluyor. Güney Kıbrıs Rum Kesiminden kalkan uçaklar ise  Malatya’ya kadar giderek Doğu Anadolu  bölgesini vurabilir. Dolayısıyla  Türkiye’nin  savunma sanayi kuruluşlarını, önemli hava üslerini bu iki yerdeki üsler tehdit ediyor.”  

  Yunanistan’ın hava gücü bizim hava gücümüze yakın olduğu,  Savaş Pilotlarının da,  Türk Pilotları gibi tecrübeli ve cesaretli olduğu yıllar önce basında çıkan haberlere yansımıştı. 1974 Kıbrıs Barış Harekatında Yunanistan Ege denizindeki adaları bu şekilde silahlandırmış olsaydı bir Yunan – Türk savaşı kaçınılmaz olurdu. Bereket Ege denizinde adaları Yunan Lozan antlaşması çerçevesinde işgal ve silahlandırmamıştı da bizle bir savaşı göze alamamıştı. Korgeneral Erdoğan Karakuş’un bahsettiği 1967 yılında İsrail’in Mısır hava gücünü nasıl ani bir baskınla yok ettiğini ben de hatırlıyorum. O zaman 2 milyon nüfuslu  İsrail  Devleti 40 milyonluk  Mısır’ı ani hava baskını ile yenmişti. Hava gücü desteği olmayan devletler  büyüklüğü ve nüfusu düşmana karşı kat kat üstün  olsa bile günümüz savaşlarında başarılı olamaz. Onun için Suriye krizinden sonra  Türkiye’nin ilk yapacağı ebedi düşmanımız ( Yunan gençliği tam bir Türk düşmanı olarak yetiştiriliyor. Bizim tarih kitaplarımızdan çıkartılan Yunan mezalimi gibi gerçekler onların tarih kitaplarında Türklerin kendilerine sözde yaptığı  mezalimler olarak yer alıyor.  Dolayısıyla her yunan genci bu  yalan ve yanlış bilgilerle bir Türk düşmanı olarak yetişiyor.)  olan Yunanistan’ın işgal ettiği ve silahlandırdığı bu adalar için AB ve Birleşmiş Milletler nezlinde  diplomatik çabalara acilen başlamasıdır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN