‘ROTA VİRÜSÜ’ KAPIDA

5 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
223 defa okundu.
‘ROTA VİRÜSÜ’ KAPIDA

 

IHA_20130424_295937Kuş Ve Domuz Gribi,  Derken Rota Virüsü Kabusu Başladı

Genellikle kış mevsiminde gelişen ve akut ishalin başlıca sorumlusu olan rota virüsü enfeksiyonu çocuklarda oldukça sık görülmektedir. Dünyada 5-6 yaş altındaki tüm çocuklar en az bir kez rota virüs enfeksiyonu geçirmektedir. Yapılan çalışmalara göre; Türkiye’de 5 yaş altı çocuklarda görülen ishallerin yüzde 30-50’sinden rota virüsü sorumlu olduğu belirtildi. Yine rota virüsünün neden olduğu enfeksiyona yakalanan her 65 çocuktan birinin hastaneye yattığı ve her 293 çocuktan birinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Ülkede ishalli hastalıklarla mücadele programı ve ağızdan sıvı tedavisinin yaygınlaşmasıyla son yıllarda ishale bağlı ölümler ileri derecede azalmasına rağmen, rota virüsü nedeniyle yılda yaklaşık 30 bin çocuğun hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Rota virüsü enfeksiyonu hakkında şu bilgileri verildi. Kırşehir’de vatandaşlar rota virüsü hakkında;”Çocukları sıkı sıkı giyindirip iyi beslenmeleri için elimizden geleni yapıyoruz.hastalanırsak ne tür tedavi yöntemlerinin olduğunu bilmiyoruz.kuş gribi, domuz gribi yaşadık şimdide bu hastalık ortaya çıktı ne yapacağımızı bilmiyoruz.Hastalık yüzünden çocuklarımızı kaybetmekten korkuyoruz.”gibi sözleri ile                 Kırşehirli vatandaş endişelerini dile getirdi.Bu konu’da doktorlar enfeksiyon sonrası en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiği belirtildi.

Rota virüsü nasıl bulaşır?

Rota virüsü enfeksiyonunun en sık görülen bulaşma şeklini, hasta kişiyle direkt veya indirekt temas oluşturduğu belirlendi. Virüs hasta çocuğun kullandığı tuvaletlerden, oyuncaklardan veya dokunduğu yerlerden geçebilmektedir. Bunun yanı sıra virüs solunum yoluyla da bulaşabiliyor. Bu nedenle rota virüsü kreşe giden çocuklarda önemli bir enfeksiyon nedenini oluşturuyor. Belirtiler virüsün vücuda bulaşmasından 12 saat ile 4 gün arasında değişen zaman diliminde başlıyor. Enfeksiyon genellikle tekrarlayan kusma ve ateşle birlikte çok kötü kokulu kansız ishal ile karın ağrısına neden oluyor. Halsizlik de rota virüsünde sıkça görülen belirtileri oluşturuyor. Şikayetler genellikle 3-8 gün sürüyor. Rota virüsü ciddi tablolara yol açabildiği için ebeveynlerin bu belirtiler geliştiğinde zaman kaybetmeden hekime başvurmaları yaşamsal önem taşıyor.

Sıvı kaybı giderilmezse…

Rota virüsü 5 yaşın altındaki çocuklarda görülen ishalin en sık nedenini oluşturuyor. 4-24. aylar arasında görülen enfeksiyon oldukça ağır tablolar oluşturabiliyor. Bunun nedeni ise bu yaş grubundaki çocukların hem bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olması, hem de ishal ve kusma ile oluşan sıvı kaybını daha zor tolere edebilmeleri. Bu dönem çocuklarda vücutta kaybolan sıvı alımı yerine konmazsa ölüme kadar giden sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Rota virüsünden tek korunma yolu aşı

Rota virüsü enfeksiyonunun spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Rota virüsü enfeksiyonunda antibiyotik tedavisi etkisiz oluyor ve genellikle hastanede 2-5 gün arasında yatış gerektiriyor. Çoğunlukla ağızdan veya damar yolundan sıvı veriliyor. Bu tedavi sıvı kaybını önlemek ve düzeltmek amacıyla uygulanıyor. Anne sütüyle beslenen çocuklarda hastalığın daha hafif geçtiği bildirilmiş.

Dolayısıyla emzirme dönemindeki bebeklerin anne sütüyle beslenmelerine devam etmeleri çok önemli. Rota virüsünden korunmanın tek yolu ise aşı. Aşılar rota virüsü enfeksiyonundan çocukları tam olarak koruyor. İlk doz aşılamaya 2. veya 3. ayda başlanması gerekiyor. Aşılama 32. haftadan önce 2 veya 3 doz olarak tamamlanıyor.

Rota virüsü tedavisinde bol sıvı verin, diyet uygulayın

Rota virüsü enfeksiyonunda ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken noktaları şöyle sıralabiliriz:

1.Tedavide en önemli nokta, kaybedilen vücut sıvının yerine konması. Bu nedenle çocuğunuzun bol bol sıvı almasına özen gösterin.

2.Evinizde tüm yüzeyleri sık sık sabun ve suyla temizleyin.

3.Çocuğunuzun elini sık sık, en az 20 saniye yıkayın.

4.İshali azaltan bir diyet uygulayın. Örneğin; patates-havuç-pirinçli gıdalar, yoğurt, muz yedirin. İshali artıran, yağlı-şekerli gıdalar, süt ve yumurtayı azaltın. Bebeğiniz devam sütü alıyorsa, ishal maması denilen özel devam sütü kullanabilirsiniz.

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On