“Resmi İlanlar, Dün Olduğu Gibi Bugünde Değerini Koruyor”

7 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
182 defa okundu.
“Resmi İlanlar, Dün Olduğu Gibi Bugünde Değerini Koruyor”

KIRGARAT-C Başkanı, Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Sait Yanık, yerel ve ulusal dağıtımlı gazeteler için, resmi ilanların dün olduğu gibi bugün de değerini koruduğunu kaydetti.

“Resmi İlanlar, Dün Olduğu Gibi Bugünde Değerini Koruyor”

Basın İlan Kurumunun, 1960 öncesi resmi ilanların dağıtımındaki adaletsizlikleri ve “besleme basın” yaratılmasını önlemek amacıyla kurulduğunu belirten Kırşehir Gazeteciler Radyocular Televizyoncular Cemiyet Başkanı Sait Yanık, kurumun görevini bugüne kadar başarıyla yerine getirdiğini kaydetti.

“YEREL VE ULUSAL DAĞITIMLI GAZETELER İÇİN, RESMİ İLANLAR, DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE DEĞERİNİ KORUYOR”

Her ilanın yayınlanmasından beklenen bir amaç olduğunu ifade eden bunların başında da ilanla ilgili işin, oluşun aleniyet kazanması, daha çok kişi ve kuruluşa duyurulması olduğunu dile getiren Başkan Yanık, “Diğer taraftan bu hizmeti karşılığında yayın macerasına ödenen ücretle, basının hayatiyetini devam ettirmesine bir katkı verilmekte. Özel ilanlara karşı, resmi ilanların tarifesinin düşüklüğü ile bu sistemden, kamu yararı da sağlanıyor. Yerel ve ulusal dağıtımlı gazeteler için, resmi ilanlar, dün olduğu gibi bugün de değerini koruyor” değerlendirmesini yaptı.

“KURUMA SOSYAL SORUMLULUK OLARAK YÜKLENMİŞ PEK ÇOK BAŞKA GÖREVLERDE VAR”

Başkan Yanık, BİK’in temel görevinin resmi ilan ve reklamların görev alanı içindeki yerlerde yayınlanan gazete ve dergilerde yayınlatılmasına aracılık etmek olarak bilindiğine dikkati çekerek, 195 sayılı Basın İlan Kurumu Kanunu’nda kuruma sosyal sorumluluk olarak yüklenmiş pek çok başka görevler de olduğunu anımsattı.

GÖZ ARDI EDİLMEMESİ GEREKİR!

Yanık, ayrıca, BİK’in sektöre yönelik eğitim amaçlı sosyal faaliyetler düzenlemek, yazılı basının devamı ve gelişimine önemli katkıları bulunmak, basın dernek ve sendikalarına maddi destek sağlamak, basında fikren veya bedenen çalışanlara faizsiz borç para vermek, karşılıksız muhtaçlık ve ölüm yardımı yapmak ve resmi ilan yayınlama hakkını haiz gazete işletmelerine kredi vermek gibi görevleri olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini aktardı.

“RESMİ İLANLAR YA YOK EDİLDİ, YA DA ASGARİ SAYI VE ÖLÇÜYE İNDİRİLDİ”

BİK’in varlığına vücut veren en önemli unsurun resmi ilanlar ve reklamlar olduğunu hatırlatan Yanık, “Kurum, bunların yayınlatılmasından aldığı aracılık komisyonu ile varlığını sürdürmekte, kanunun verdiği sözünü ettiğim görevleri yerine getirmekte. İlanların getirisiyle, yerel ve ulusal ölçekli yüzlerce gazete hayatta kalabilmekte, haber, yorum, kültür, sanat hayatımızın vazgeçilmez hizmetkârı olmakta, istihdam olanakları yaratmakta ve türlü vergiler olarak kamuyu dönmektedir. Ama görülmektedir ki, son yıllarda resmi ilan yayınından kaçınma, ilan yayınını gerekli kılan mevzuatı budama çabaları, gazete ilanlarını baypas etmek için hülle yollarına sapma gayretleri büyük bir ivme kazanmaya başladı. Dernekler, şirketler, sendikalar, özel okullar, kurslar, taşıma işleri, orman emvali, artırma eksiltme, medeni kanun, sınav, köylere, belediyelere hizmet götürme, sigorta acenteliği, elektrik dağıtım, ticaret kanunu, icra iflas, YÖK, menkul kıymetler, KİT’ler gibi onlarcasını sayabileceğim mevzuatta yapılan değişikliklerle resmi ilanlar ya yok edildi, ya da asgari sayı ve ölçüye indirildi”

RESMİ GAZETE HAKKINDA CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ’ YAYIMLANDI

“En son iflas ve konkordato ilanlarında yazılı basın zorunluğu yok oldu. YÖK akademik personel alımlarında ilan kaldırıldı. Kamu personeli alımları için yapılan duyurularda 2015’e kadar Türkiye genelinde yayımlanan tirajı en yüksek ilk beş gazetede ilan edilerek duyurulması zorunluluğu bulunurken bilahare yapılan mevzuat değişiklikleriyle belirli grup kamu personelinin alımı esnasında süreli yayınlar (gazete) yerine ilgili kurumların kendi internet siteleri ile Devlet Personel Başkanlığının internet sitesinde yayınlatılması yolunda tercihlerde bulunuldu. Hatırlayacaksınız, Resmi Gazetenin 15 Temmuz 2018 tarih ve 30479 sayılı nüshasında 10 numaralı ‘Resmi Gazete Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi.’ yayımlandı. Anılan Kararnamenin ‘İlanlar’ başlıklı 5. maddesinin ikinci fıkrasına göre, kamu kurum ve kuruluşlarının, personel alımına ilişkin tüm ilanlarının (ihtiyacını okullara öğrenci almak suretiyle karşılayanlar dahil), Resmi Gazete ile Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesi ve kendi internet sitesinde duyurulacağı hükme bağlandı. Yalnızca bu kalem ilanlar bile, Basın İlan Kurumu için büyük bir kayıp olduğunu söyleyebilirim. Kayıp yalnız Basın İlan Kurumu‘nun değil, kurumun sosyal sorumlulukları kapsamında basının desteklenmesi için yapılan hizmetlerin olacağından kuşku yok”

“BASIN İLAN KURUMU‘NUN ULAŞTIĞI DİJİTAL İMKÂNLARDA İLANIN EN HIZLI BİR ŞEKİLDE YAYINLANMASININ YOLUNUN AÇIK OLDUĞU DA BİLİNMELİ”

Gazetelerin resmi ilan yayınından elde ettikleri gelirlerle, önemli ölçüde personel istihdam ettiğini ve diğer giderlerinin önemli bir bölümünü karşıladığını aktaran Yanık, açıklamasında, “Kaldı ki, gazetelere bu kabil kamu desteği, ülkemizde gazeteciliğin gelişerek kamuoyunun 15 Temmuz tecrübesinde olduğu gibi milli meselelere dair ortak bir paydada buluşulmasını sağlamakta. Basın İlan Kurumu‘nun gazetelerde yayınlattığı ilanların daha çok muhatabına ulaştırılması bakımından eş zamanlı olarak aynı gazetelerin internet (haber) siteleri ile Basın İlan Kurumunun www.ilan.gov.tr internet sitesi üzerinden ayrıca duyurulduğunu da özellikle vurgulamak istiyorum. Basın İlan Kurumu‘nun ulaştığı dijital imkânlarda ilanın en hızlı bir şekilde yayınlanmasının yolunun açık olduğunu da bilinmeli” ifadelerine yer verdi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN