Rektör Saylam Ahi üniversitesi adına yakışır şekilde yükselmektedir

23 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
572 defa okundu.

Rektör Kudret Saylam Ahi Evran Üniveriste’sinin gün geçtikçe başarısının arttığını göstermek amacıyla basın toplantısı düzenledi.Bu başarıyı özel bir sunumla basın ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Kudret Saylam bir dönem kaldırılan ve yeniden yapılan formasyonun,diğer dönemlere bakarak daha fazla öğrenci sayısını arttığını dile getirdi.200 öğrenciyle başlayıp şu an 1200 tane öğrenci olan formasyon eğitimi,öğrencilere öğretmenlik imkanı sunuyor.Öğrenci burslarına baktığımızda yemek bursumuzda %45 civarında bir artış gözüküyor.Bunlar öğrencilerimizden ihtiyaçlarının giderilmesi yönünde uygulanan bir yöntemdir.Önemli bir konuya değinmek istiyorum ve bizi de gururlandıran çok önemli bir sonuç var ki 2015 KPSS lisans yerleştirmelerine baktığımızda 3 Milyondan fazla öğrenci katılımı olan ve gerçekleşen KPSS yerleştirmelerine göre Kırşehir 1. Sıradadır.Bu Üniversite mezunlarımızın başarısının bir göstergesidir ve hocalarımızın gayret ve çabasının bir sonucudur.

Üniversitemiz bilimsel yayınlardaki  başarısı göz önüne alındığında 2012 yılında sonra dünyanın en iyi 2000 Üniversitesi listesine girmiştir.Türkiye’de bu listeye giren 67 Üniversite var ve Üniversitemiz 64. Sırada yer almıştır.Tabii bu sıralama neye göre yapılıyor.Bu sıralama Üniversitenin öğretim üyesi sayısına,öğrenci sayısı ,yayın sayısı gibi bilimsel krıterler göz önüne alınarak yapılan bir sıralamadır.ODTÜ bünyesinde kurulan 51 Üniversite içerisinde 12. Sıraya girmiş bulunmaktayız.Sağlık sektörüne çok önem veriyoruz .Tıp Fakültemizin akademik kadrosunu güçlendirmeye çalışıyoruz.Fakültemizde doktoriyel eğitim veriyoruz şu anda.kadromuza bakacak olursak 5 Prof.         1 Doç. 27 yrd.Doç. 14 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 47 akademik personelimiz var.Bu sayıyı yükseltmemiz ve bunu yapabilmemiz için yeter ki önümüzde engel olmasın.Yani Tıp fakültesinin gelişmesini engelleyecek zihniyet olmadığı sürece biz bunu başarırız.Nasıl diğer alanlarda başarı sağladıysak bir kez daha adımızdan söz ettiririz.Kırşehir’de sağlık alanında önemli katkılar sağlayacağımızı söyleyebilirim.

Kudret Saylam’ın bu sözlerine karşılık Genel Yayın yönetmenimiz Sait Yanık’tan şu soru geldi.Tıp Fakültesinin gelişmesine kimler engel oluyor ? Kudret Saylam: Aslında pek bu konuda pek polemiğe girmek istemiyorum ve kendi bildiklerimi söylemek istiyorum.Öncelikle Fakültemizin açık olduğunu bilmenizi istiyorum.Sadece lisans öğrencimiz yok.Öğretim üyesi eksiğimiz var ve onu da gelecek günlerde tamamlayacağız diye belirtti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN