Reklamcılık Hedef ve Kalitenin Kolayca Fark Etmesini Sağlıyor

14 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Reklamcılık Hedef ve Kalitenin Kolayca Fark Etmesini Sağlıyor

Reklamcılık Hedef ve Kalitenin Kolayca Fark Etmesini Sağlıyor

Bir ürünün dikkat çekmesinde, hedef kitleye hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmasında reklam ve reklamcılık oldukça önem taşıyor. Sürekliliği olan ve ihtiyaç duyulan bir alan olarak yer bulan reklamcılık, “Bir ürünün ya da hizmetin herhangi bir zorlama olmadan insanlar tarafından alınması için onların ikna edilmesi işlemlerinin bütünü” şeklinde tanımlanıyor. Bu tanım çerçevesinde de reklamcılık farklı dallara ayrılıyor.

Günümüzde reklamcılık, televizyon, sosyal medya, açık hava, iç mekan gibi alanlara ayrılıyor ve her alan farklı hizmetler sunuyor.

Bu alanlar içerisinde yer alan açık hava reklamcılığı, billboard, megaboard, bina giydirme uygulamaları, cam üzerine uygulanan grafikler, çatı reklamları, çatı üstü reklam panoları, çift taraflı panolar, çok yüzlü panolar, duvar reklamları, hareketli ve yanıp sönebilen reklamlar, tabelalar, kabinli reklam panoları gibi çalışmaları içine alıyor ve hedef kitlenin kolayca fark etmesini amaçlıyor.

İlimiz Reklamcıları, Reklamcılık sektörüne 2002 yılında usta-çırak ilişkisiyle başladığından söz eden reklamcılar “2002 yılından 2005 yılına kadar reklam tabela atölyeciliğinde kıdemsiz bir şekilde çalıştım. 2005 yılından sonra reklam, grafik tasarım ve tabela okulundan aldığım sertifikam ile yarı profesyonel olarak faaliyetlerime, çalışmalarıma devam ettim ve halihazırda da devam etmekteyim. Bu süreçten sonra reklam-tabela atölyesini bırakarak 2013 yılında kendi işletmemi kurdum ve o zamandan bu zaman kadar reklamcı, grafik tasarımcı olarak çalışıyorum. Ekibim ve makinelerimle üretmeye devam ediyorum. İşlerimiz kimi zaman düştü kimi zaman arttı ama biz her zaman bildiğimiz iş olan açık hava reklamcılığını yaptık. Reklamcılık sektöründe hiçbir şekilde teknolojinin gerisinde kalmadım, teknolojinin içerisinde işlerime devam ettim ve ediyorum. Kullanmakta olduğum makinelerin tamamı farklı fonksiyonlara sahip makinelerdir. Sadece renk folyolarında hassas kesim yapan makinemizle birlikte, ‘bas-kes’ olarak isimlendirdiğimiz dijital baskı makinemiz, bununla birlikte görevi sadece sticker işlemleri yapmak olan makinemiz ve lazer kesim makinemiz var. Tüm bu makinelerimiz farklı işlemler yapar ve farklı görevleri vardır. Mesela, kişiye özel kalemlere yazılan yazılarda, kaşe lastiğinde, harf kesiminde lazer makinemiz kullanılıyor Reklamcılıkta, dijital olarak değişim yaşandı. Bizim mesleğe başladığımız ilk zamanlarda şu an kullanmakta olduğumuz dijital makinelerin hiçbiri yoktu. Geçen yıllar içerisinde dijital baskı makineleri çıktı. Ardından lazer makinesi çıktı ve onlar kullanılmaya başlandı. Yani bizim işimiz teknolojiyle alakalı bir iş olmaya başladı ve bu da her zaman teknolojiyi takip etme ve teknolojinin içinde olma ihtiyacını artırdı.”

Teknolojiyle birlikte artık işçilik azaldı

Teknolojinin gelişmesinin bir yandan avantaj sağladığını diğer yandan da dezavantaja neden olduğunu söyleyen Reklamcılar: “Teknolojinin gelişmesi işlerimizi elbet kolaylaştırdı ancak işçilik azaldı. İşçilik azalınca kazanç da düştü. Bu işe başladığım ilk yıllarda işlerimiz daha iyiydi çünkü o zaman teknoloji daha zayıftı. İş makinelerimiz daha ufaktı, işçiliğimiz çoktu. Şimdi ise, iş makinelerimiz büyüdü, işçiliğimiz azaldı. Bununla birlikte işlerimiz de düştü. Daha önce bu işte çalışan kişi sayısı fazlaydı ancak zaman içerisinde iş potansiyeli azaldı. Bizim ürünlerimizin tamamı yurt dışından geliyor yani ithal ürünler. Dolara endeksli ürünler. Dolayısıyla döviz kurlarında yaşanan değişiklikler bizim işlerimizi de etkiliyor ama ben kendi açımdan değerlendirecek olursam, uzun yıllardır bu işi yapıyorum ve yaptığım iş biliniyor. Dolayısıyla uzun yılların verdiği deneyim ve tecrübeyle işlerimize bir şekilde devam ediyoruz. Belli bir dönemde işlerimiz düşse de, belli dönemler açılıyor. Televizyon reklamından sosyal medyaya, açık hava reklamcılığından iç mekan reklamcılığına kadar birçok alan var. Son yıllarda sosyal medya reklamcılığı ön planda ancak sosyal medya reklamcılığı ile bizim alanımız çok farklı. Sosyal medya, reklam sektörünün başka bir alanı, biz ise başka bir alanıyız. Dolayısıyla sosyal medya reklamcılığıyla biz çatışmıyoruz. Biz açık hava reklamcısıyız. Açık hava reklamcılığı, cam yazıları, elektronik tabelalar, dış cephe afiş ve tabelaları işlemlerini içeriyor” dedi.

Haber Nurten Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com