Reçetesiz antibiyotik satılmıyor

12 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
252 defa okundu.

AKSARAY'DA ARTIK ECZACILAR ANTİBİYOTİK İLAÇ SATIMINDA SIKINTI YAŞAMIYOR. (FADİME VURGUN/AKSARAY-İHA)

Aksaray’da, Sağlık Bakanlığı tarafından iki yıl önce yürürlüğe giren akılcı ilaç kullanımı sayesinde bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçiliyor. Bilinçsiz ilaç kullanımın önüne geçmek için artık eczacılar reçetesiz antibiyotik satamıyor.
Son iki yıl içerisinde yürürlüğe giren bir uygulama ile bilinçsiz ilaç kullanımının önüne geçildiğini belirten 34. Bölge. Aksaray – Kırşehir Eczacılar Odası Saymanı Eczacı Gürhan Vaz, “Türk Eczacılar Birliği ve odalarıyla beraber çalışılan Sağlık Bakanlığının yürüttüğü bir proje. Akılcı ilaç kullanımı ve bunun en önemli ayağı da antibiyotikler. Antibiyotikler çok gereksiz bir şekilde kullanılmaya başlanmıştı. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından iki senedir antibiyotiklerin reçetesiz eczanelerden teminine yasak konulmuştur. Hastalarımız gerekli gördüğü zamanda antibiyotikler ihtiyaç dâhilinde, doktor tarafından reçetelendirip eczacılarımızın danışmanlığında kullanması gerekmektedir. Biz bu konuda da hastalarımızdan duyarlı olmalarını talep ediyoruz. Özellikle nöbetlerde çok sıkıntılar yaşıyoruz. Bazen eczanelerden reçetesiz antibiyotik alınabiliyordu. Artık hiçbir şekilde reçetesiz antibiyotik satılmayacak. Antibiyotikler artık haklı bir gerekçeyle reçetesiz satılmayacak” dedi.
Eczanede ilaç almak için gelen vatandaş Hacı Ömer Şahin, “Bence doktordan reçeteli alsınlar. Eczacıları sıkıntılı duruma sokmasınlar. Doktora gidip, reçeteyi alsınlar. Reçeteyle geçerli olabilir. Eczacıları zor durumda bırakmasınlar” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN