Ramazan Bayramı coşkuyla geçti

31 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
775 defa okundu.
Ramazan Bayramı coşkuyla geçti

Çocuklar şekerleme toplamak için bayram sürecince yüzlerce ev dolaştıklarını anlattılar.

Ramazan Bayramı coşkuyla geçti11 ayın sultanı ramazanda bitti ve Allah seneye tekrarını nasip etsin inşallah. Peki 3 günlük ramazan bayramı nasıl geçti neler yapıldı kimlere gidildi. Ramazan bayramının ilk günü sabah bayram namazını kılmak isteyenler camileri koştular.

Camiden namazda çıkan herkes ama herkes birbirlerinin Ramazan bayramlarını kutlayarak evlerinde bekleyen eşlerinin ve çocuklarının yanına gittiler. En önemlisi bu bayramı buruk geçiren nice şehit aileleri ve anne babası olmayan insanlarımızda burukluk içinde geçirdi.

Bayram sabahı erkenden en güzel elbiselerini giyen minik çocuklar, anne, baba, dede ve ninelerinin ellerini öptükten sonra bir aya gelerek ikamet ettikleri mahallelerde ki komşularını ve büyüklerini ziyaret ederek hem bayram harçlıklarını hem de şekerlerini aldılar. Evlerin neşe kaynağı olan çocukların bayram ziyaretleri yapması ise büyükleri fazlasıyla sevindiriyor. Bayram gelenekleri arasında yer alan çocukların bayramlık elbiselerini giyerek kapı kapı dolaşıp şeker toplama geleneği renkli görüntüler oluşturdu.

Günün erken saatlerinde bayramlık elbiselerini giyinen çocuklar küçük gruplar halinde ellerindeki poşetlerle evlerin kapısını çalarak şekerlerini istediler.

Kapıları çalan çocuklar, önce ev sahibinin bayramını kutlayıp sonra kendilerine ikram edilen, şekerlerini aldılar. Kapılarını çalınmasından dolayı memnun olan vatandaşlar kapılarını sonuna kadar açtıkları çocuklara şekerlerini verirken, onlara tebessüm etmeyi de ihmal etmediler.

Evlerinin çevresindeki cadde ve sokaklarda bayram boyunca şeker toplayan çocuklar, tek bir evi bile uğramadan geçmiyorlar.

Her gün topladıkları şekeri evlerine götürüp sayıp saklayan çocuklar, bazen de evlerine şeker toplamak için gelen çocuklara ikram etmek zorunda kaldıklarını söylediler.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN