Ramazan ayında dilencilere dikkat!

10 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
600 defa okundu.
Ramazan ayında dilencilere dikkat!

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte sayıları artan dilenciler başta camiler olmak üzere kalabalık caddeleri mesken tutuyor.

dilenciler-vatandaslari-canindan-bezdirdi-iha-20140507aw082539-2-tManeviyatın yoğun olduğu bugünlerde cadde ve sokaklar dilenciden geçilmiyor. Dilencilerin sayısı her geçen gün artıyor. Rahmetin, merhametin ve bereketin ayı Ramazanı fırsata çevirmek isteyen dilenciler vatandaşların duygularını sömürüyor.

Kırşehir’de İftar saati öncesi ve sonrasında vatandaşların manevi duygularını istismar eden dilenciler, Ramazan ayı ile birlikte şehrin hemen her bölgesinde konuşlanmaya başladı. Sadaka almak için ısrar eden dilenciler, vatandaşları zor durumda bırakıyor.

Dilenciler para toplamak için ise yeni yeni yöntemler geliştiriyorlar. Sayıları her geçen gün artan ve Ramazan ayını da fırsat bilen dilenciler, sokak kaldırımlarını, cami avlularını ve alışveriş merkezlerinin önünü adeta kendilerine mesken tuttular. Sayıları her geçen gün artan dilenciler, Ramazan ayını da fırsat bilerek adeta sokaklara döküldü. Her fırsatta dilenen ve küçük yaştaki çocuklarını da yanlarına alarak duygu sömürüsü yapan dilencilerin çoğu gerçek anlamda ihtiyaç sahibi değil. Ramazan ayının gelmesiyle kaldırımları ve cami avlularını kendilerine mesken tutan dilencilerin önüne hiç kimse geçemiyor.

Ülke genelinde yaygın olan ve belediyelerde görevli zabıtaların tüm müdahalelerine rağmen önüne geçilemeyen dilencilik, artık bir meslek haline getirildi. Namaz saatlerinde cami çevrelerinde ve gündüz belirli saatlerde esnafları gezerek veya halkın yoğun olduğu noktalarda bekleyen dilenciler, Ramazan’ı da fırsat bilip kazançlarını ikiye katlıyor. Bugünlerde her evin zili günde birkaç kez para isteyenler tarafından çalınıyor. Normal günlerde kazandıklarının iki katını Ramazan’da elde eden dilenciler, çocukları da kullanarak vatandaşların acıma duygularını artırıp para alma ihtimallerini yükseltiyorlar. Anneler, teyzeler, babaanneler veya bir yakınlarının tanıdıklarının çocuklarını yanlarına alan dilenciler, cadde ve sokaklarda dolaşarak kazanç elde ediyor.

Dilenciler iş yeri ve evlere kadar gidip dilenme faaliyetlerini sürdürüyor. Kapı kapı dolaşan dilenciler para kazanmak için çoğu kez dini sözler ve broşürler kullanıyor. Yoldan geçen vatandaşları da durduran dilenciler, parklarda da vatandaşları rahatsız ediyor.

Kadın ve çocukların ağırlıklı olduğu dilenciler, kavşaklarda ışıkta bekleyen araç sürücülerine zor anlar yaşatıyor. İlimizde işyerlerini kapı kapı dolaşan ve cadde üzerinde bulunan vatandaşlara adeta yapışırcasına yaklaşarak para isteyen dilencilere vatandaşlar tepki göstermeye başladı. Kırşehir’in dört bir yanını istila eden dilenciler, polis ve zabıtalara aldırış etmeden işlerini yapıyor. Bazıları da engelliler adına para topladığını belirtiyor.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN