Protez Ameliyatı Başarıyla Gerçekleşti

14 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2154 defa okundu.
Protez Ameliyatı Başarıyla Gerçekleşti

Doğuştan Kalça Çıkığı Olan Hastaya Total Kalça Protezi Ameliyatı Başarıyla Gerçekleşti

Birliğimize bağlı AEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Hicabi SEZGİN ve Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çağdaş BASAT birliğimizde ilk kez gerçekleştirilen “Doğuştan Kalça Çıkığı Olan Hastaya Total Kalça Protezi Ameliyatını” başarılı bir şekilde gerçekleştirerek Gelişimsel Kalça Displazili (Doğuştan Kalça Çıkığı Olan) hastayı sağlığına kavuşturdular.

Yrd. Doç. Dr. Hicabi SEZGİN konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada;

“Gelişimsel kalça displazisi (Doğumsal Kalça Çıkığı) ülkemizde sık karşılaşılan ortopedik çocukluk hastalıklarından biridir. Bu hastalarının tedavisi sonrasında yada hiç tedavi edilmeyen vakalarda kalça ekleminde ilerleyen yaşlarda kireçlenme (koksartroz) gelişebilmektedir. Erişkinlerde kalça çıkığı, çıkık kalçada 7-8 cm ye kadar varan bacak kısalıklarına ve topallamaya neden olmaktadır. Zamanında tedavi edilmez ise kalçada, belde ve dizlerde ağrı ve kireçleme kaçınılmazdır. Ağrı ve hareket kısıtlılığı nedeniyle hastanın fonksiyonel yaşam kalitesi olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle protez uygulaması ilerleyen yaşlarda gerekebilmektedir. Total kalça protezi, kalça eklemi ileri derecede harap olmuş hastalarda, hasarlı eklemin yapay bir eklemle değiştirilmesi ameliyatıdır. Kalça çıkığı zeminindeki protez uygulamaları diğer kalça kireçlenmelerinde yapılan protez uygulamalarından cerrahi teknik ve iyileşme süreci olarak farklıdır. Kalça çıkığı zemininde protez uygulamalarında amaç kalça ekleminin normal yerine yerleştirilmesi, bacak uzunluk farkının giderilmesi ve ağrısız bir kalça eklemi elde etmektir.Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı olarak kliniğimizde kalça çıkığı zemininde kireçlenmeye bağlı olarak total kalça protezi uygulamaları başarılı şekilde yapılmaktadır.” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On