Eğitim de Yılın Söyleşisi

25 Şubat 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
582 defa okundu.
Eğitim de Yılın Söyleşisi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde Görevli Prof. Dr. Ayfer Şahin, Kanal 40 Televizyonumuzun canlı yayın konuğu oldu. Genel yayın yönetmenimiz Sait Yanık’ın sorunlarını yanıtlayan Şahin, Pandemi sürecinde eğitimi değerlendirdi.

İşte O Röportaj; 

“Öncelikle kendinizi tanıtırmısınız?”

Ayfer Şahin : “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde Prof. Dr. Olarak görev yapıyor. Türkçe eğitimcisiyim. Mesleğe sınıf öğretmeni olarak başladım şuan 30. Yılımdayım. Sınıf öğretmenliğinden sınıf öğretmeni yetiştiren bir kuruma geçtim. Kırşehirliyim evliyim iki kızım var. Okuyup yazan ülke gündemine kafa yoran ülkesini seven mesleğini sevdalıca yapan biriyim. Sevdalıca bağlı olduğum bu ülkeye hizmet etmeye çalışıyorum.”

Sait Yanık: “Neden Öğretmenlik mesleğini seçtiniz?”

Ayfer Şahin: “İşin gerçeği bu mesleği tesadüfen seçtim. Eşimle de işimle de görücü usulü ile evlendim. Mesleğimi de has bel kader seçtim. Bir takım idealleriniz var ideallerinizin olmadığı yerlerde de olduğu oluyor bende sınıf öğretmenliğini kazandım. Yaptığım işi çok seviyorum. 17 yıl sınıf öğretmenliği yaptım. İş hayatım boyunca çoğu kez idarecilik yaptım. Sonrasında da doktoramı da bitirmiştim. Üniversitemiz de yeni kurulmuş bir üniversiteydi. İhtiyaç vardı bizim alandan hocalara öğretim üyesi olarak zaman zaman davet ediyorlardı. O şekilde devam ettim.”

Sait Yanık “Eğitim çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?”

Ayfer Şahin: “Ben öncelikle bir akademisyenim akademisyenin öncelikli işi, dolayısıyla çok okuyup çok yazıp çok üretiyorum. Alanımda çıkmış her türlü yayını ayında edinirim. Ve mutlaka elimin altında bulunur. Kendi bilgilerimi güncellemeye çok çalışırım. Bu orada da yazarım siz bilim üretmek zorundasınız sürekli yeni şeyler yazmak çağa uygun bu çağın eğitimine yön verecek uzman kişi sizsiniz alanınızda otoriter olmalısınız. Bende bu bilinçle çok okuyan çok yazan akademisyen olma yönümü çok önemsiyorum.”

Sait Yanık: “Uzaktan eğitimi devam ettirmek için hangi uygulamalardan yararlandınız? Bulunduğumuz pandemi sürecinde bu uygulamalar yeterlimi?”

Ayfer Şahin: “Bardağının yarısının dolusu ile ilgileniyorum. Tabi ki boş olanları bileceksiniz ve boş olanları dolduracaksınız. Kuru eleştiri yapmaktan her zaman imtina ediyorum. Pandemi başladığı günden beri yaklaşık bir yıldır. Pandemi ile kardeş olduk yaşıyoruz. Çok büyük bir açık yaratmamak adına insan yetiştirme noktasında pandeminin başladığı haftada itibaren alt yapımızda biraz vardı AYDEP dediğimiz bir sistemimiz vardı. Birkaç yıldır zaten kullanıyorduk. Yeterliğe dayalı eğitim modelidir. Onun teknolojik alt yapısı da vardı ve biz hazırdık Ahi Evran üniversitesi olarak. Dönüşümümüz çok çabuk ve kolay oldu. Dünya ansızın bu hastalığa yakalandı. Tabi ki bu kırılma noktasında bizim ülkelerimizde etkilendi. Yarını öngörme noktasında yetirince profesyonel bakamayabilirsiniz. Şuna inanıyorum siz çok emek vererek yaparsanız emekleriniz ziyan olmaz. çok büyük öğrenme kayıpları yaşanmadan eğitimimize devam ettik. Bu kadar olur demedik daha iyi ne kadar olurun hesabını yaptık. Elimizden ne geliyorsa her gün iyileştirerek devam ediyoruz. Onun ötesinde MEB Zoom’mu kullandı. Açıklarımız olmuştur illaki ama bu açıkları en aza indirmek noktasında canla başla çalıştık.”

Sait Yanık: “Okullar Yüz Yüze Eğitime Hazır Mı?”

Ayfer Şahin: “Okullar sokaklardan daha fazla virüs taşımıyor. Marketlerden daha fazla virüs taşımıyor. Özellikle köy okulları köyler yeniden canlandırılmalıdır. Yeniden taşımalı eğitime geçek yerine çocukları ana kucağından alıp yollara revan etmeyelim. Devletimiz çok büyük bşr devlet bazen bir tek öğrenciye eğitim kaybı yaşamasında diye evine eğitmen göndererek telafi ediyoruz. Köylerdeki okullarımızı açalım. Kırsalların online eğitim yapmasının bir anlamı yok. Kırsal da ki tüm okullar açılabilir doğru tedbirler ile başlayıp küçük okullar açılmalıdır. Üniversiteler için böyle düşünmüyorum üniversiteler işin içine girdiğinde zorunlu derslerin hacrinde ki derslerin. Pandemi biraz daha seyreltilene kadar üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesinden yana değilim. Diğer çocuk okuldan çıktığından annesinin babasının yanına gidiyor. Hijyen bir şekilde ailesi okula götürebilir. Virüsten korunaklı bir şekilde evine getirebilir. Söz konusu üniversite öğrencisi olduğunda üniversite öğrencisi otobüse binecek. Okumakta olduğu ile gidecek. Geldiği ile nezih yerlerde yaşamıyor. Kalabalık yerlerde yaşıyoruz sonuçta sosyalleşme ihtiyacı olan bir nesil oraları yeniden canlandıracak. Sokaklar daha kalabalık olacak. Üniversiteler için şuanda erken gerçekten. Doğru planlaya bilirsek yüz yüze eğitim bir ucundan başlanılmasından yanayım.”

Sait Yanık “Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilere ne tavsiye edersiniz?”

Ayfer Şahin:“Eskiden öğrencilere internetten uzak durun diyorduk. Sosyal medyadan uzak durun bilgisayar başında saatlerinizi çürütüyorsunuz diyorduk şimdi tam tersine döndü ne kadar acı bir şey bazen oturuyor öğrenci sabahtan akşama kadar öğretmeni takip etmek zorunda kalıyor geriye kalan zaman da öğretmenin veridiği ödevleri yapmak zorunda kalıyorlar. Bu ödevlere erişim olarak da sokağa çıkın oyun oynayın diyemeyiz. Akıl ve ruh sağlığın yerinde kalması lazım. Bir göz odaya kapattık çocukları burada aile ile beraber kaliteli vakit geçirmenin önemi çok daha ortaya çıktı.” 

Sait Yanık: “Öğrenciler için Sosyal etkinlikleri sanal ortama taşıyabildiniz mi?”

Ayfer Şahin:“Bu süreci fırsata çevirmemiz lazım ücretsiz kursalar ve konferanslar var. Sizin gibi değerli dostalar çağırıyor ve bir şekilde gidiyoruz. Halkın eğitilmesi konusunda üzerimize ne düşüyorsa sosyal meday ve bu programlar aracılığıyla ciddi anlamada eğitim programları düzenlemeye çalışıyoruz. Bazen olumsuz bildiğiniz şartlarda daha farklı bilmediğiniz hayırlar çıkabilir bunu hayıra çıkarmamız lazım. bu etkinlilerden yararlanmamız lazım. bu kaliteli zamanı nasıl yakalarlar. Biraz önceki sorumuz da da buna benzer cevaplar verdik. Bu çocuklar eve hapsedilmiş durumda olabiler ama siz aile içindeki ilişkilerinizi pekiştirebilirsiniz. Aile içindeki ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Çocuklarınızla daha çok zaman geçirebilirsiniz.”

Sait Yanık: Okullarda denetleme sistemi olmalı mı?

Ayfer Şahin: “Keşke öz denetimi sağlıklı yapabilsek insan kendi nefsini kendi kontrol edebilse üst merciler tarafından bu kadar denetlenmeye ihtiyaç hissedilmez. Biz genellikle öz denetimi yeterince yapmadığımız için biri bizi gözetlemediği zaman bireyleri aksatabilende bir yapımız var. İnsanlığın fıtratında var bir meslek grubuna has bir şey değil üzerinizde bir gözün sizi izlediğinizi düşünürseniz daha titiz davranır daha çok üretmeye çalışırsınız. İçselleştirmemişseniz o durumları durumdan vazife çıkarmamışsanız biri sizi denetlemiyorsa o işi yeterince iyi yapmamışınızdır.”

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On