POZİTİF GÜÇLÜ DİYALOG

22 Nisan 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2052 defa okundu.
POZİTİF GÜÇLÜ DİYALOG

mustafa kılınç resim

“Yüzünüzde korku ifadesiyle bakmaya son verdiğiniz her tecrübeden güç, cesaret ve güven kazanırsınız. Kendi kendinize şunu söyleyebilirsiniz; Bu dehşeti yaşadım onun peşinden gelecek şeyi de karşılayabilirim.”

Elanor Roosevelt

İç diyaloğun tamamen akılcı ve üretken olması da mümkündür. Bu kriterler, yani akılcılık ve üretkenlik açıklama gerektirebilir.

“Dayanıklı adamlar kazanır”, “Rahat ol”, “Keyifli ol”, “Kazanmayı kim daha çok isterse o kazanacak, sen kazanmak zorunda değilsin. Sen sadece kazanmayı istiyorsun. O yüzden gereğini yap.” Evet söylediklerim belki size garip gelmiştir fakat inanın fazlasıyla işe yarıyor.

Negatif iç diyaloğun çeşitli fizyolojik bozukluklara neden olabileceğini artık biliyorsunuz. Kronik adrenalin yükselmesi, tansiyon, kalp sorunları vb. Yine aynı biçim ve nedenlerle, akılcı biçimde pozitif ve destekleyici iç konuşmalar yapmak da vücudumuzdaki bütün hücrelerin daha pozitif ve güçlü enerji yaymasına sebep olur.

Halterciler, yüzücüler vb. pozitif düşüncelerle yaklaştıklarında daha çok başarılı oluyorlar.

POZİTİF İÇ DİYALOG NE DEĞİLDİR?

  • Pozitif iç diyalog, gerçekçi ve objektif bir iç konuşmadır, bir şişirme, gaza getirme seansı değildir.
  • Pozitif iç diyalog yalanlara, varsayımlara ve tahminlere değil, düşüncelerden, mesajlardan ve gerçeğe dayalı konuşmalardan oluşur ve böylelikle de gerçeklere dayalı bir hayat sürmenizi sağlar.
  • İç diyalog, dış dünya ile gerçeklere oturan bir anlaşma zemini yaratır, güler yüzlü kaypaklık demek değildir.
  • Pozitif iç diyalog, bir tür “kendini iyi hisset” felsefesi değildir.

Eğer korkarsanız bunu kabul edin. Korkak değilseniz kendinize korkak olduğunuzu söylemekten vazgeçin.

Durum ne olursa olsun gerçeklerden söz edin, duygulardan değil…

Bilmenizi isterim ki içsel diyalog körü körüne her şeyi onaylama çalışması değildir. Kişisel gerçeğinize bir dönüştür ve artık gerçeğin bu olduğunu da bilirsiniz.

“Kaderinizi oluşturan şey; düşündükleriniz, söyledikleriniz ve yaptıklarınızdır.”

Mustafa Kılınç

Kendinize söylemiş olduğunuz her yalanın bedelini ödersiniz. Kendinize söylediğiniz yalan ister yıkıcı olsun ister iyimser olsun, yalan sonuçta yalandır. Bu yalanlar kasıtlı da olabilir, zaman içinde yaşanan bozulmaların bir sonucu da olabilir. Kendinizle yapacağınız dürüst konuşmalar neticesinde elde edeceğiniz samimi gerçek sizi korur.

Kişisel gerçeğiniz, kendinize duyduğunuz kuşkular, kendinize yaptığınız suçlamalar ve kendinize verdiğiniz cezalar tarafından delik deşik edilmişseniz, dış dünyanın karşısında bu halde çıkacaksınız demektir. Oysa kendinizi güvenli, gerçekçi ve kalıcı biçimde tanıyor, biliyorsanız yüksek risk altında bile korkmanıza gerek olmayacaktır.

Tepkiniz, kendiniz hakkında idrak ettiklerinizdir. Bilgi her zaman kişiye güç verir. Pozitif iç diyalog, kendi tarihçenizi, öğrenmenizi ve dolayısıyla da daha öteye geçmenizi sağlar. Sürekli kendinizi aşmanızı mümkün kılar. Kendimi düşünüyorum da kendi ailemde, akraba çevremde, hatta sülalemin içinde üniversiteyi bitirmiş tek kişiyim. Yani kendimi aştım. Bunu ben yapmışsam siz de çok rahatlıkla yapabilirsiniz, “Fakir eğitimsiz olmak bizim kaderimiz değil.” İşte ben bunu aştım. Bu zinciri kırmak için de kendimi eğitimciliğe ve topluma faydalı olmak ümidiyle yazarlığa verdim.

Pozitif iç diyalog, bir olimpiyat atletinin kendi rekorunu kırmasıdır. Kendini aşmasıdır. Destekleyici konuşmaların yarattığı enerji onu daha iyi derecelere taşır.

Pozitif iç diyalog için mesajlar her zaman aynıdır. “Elinden gelenin en iyisini yaparsan başarırsın ve karşılığını alırsın.” İyi her zaman en iyiye engel olur. O yüzden “en iyiye” odaklanmalısınız. Her zaman elinizden geleni değil, yapmanız gerekeni yapın.

Yaşam sizden bunu beklemektedir.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN