Polis, telefon dolandırıcılığına karşı uyardı

8 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2420 defa okundu.
Polis, telefon dolandırıcılığına karşı uyardı

Polis, telefon dolandırıcılığına karşı uyardıKırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri, Telefon Dolandırıcılığına yönelik yapmış oldukları afişleri, vatandaşlarımızın görebileceği yerlere asarak bilgilendirme faaliyetleri kapsamında çalışmalarına devam ediyor.
Toplum Destekli Polislik Şube görevlileri, yaptığı açıklamada, “ Günümüzde geleneksel suç türleri gelişen teknolojiyle birlikte değişim göstermektedir. Özellikle cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde dolandırıcılar, vatandaşlarımızı cep telefonları ile arayarak, kendilerini POLİS –SAVCI – HAKİM olarak tanıtıp, vatandaşlarımıza terör örgütü tarafından cep telefonu hattının kullanıldığını, örgütün banka hesabına girdiğini veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde beyanlarda bulunularak,  bu zor durumdan kurtaracaklarını beyan ederek vatandaşlarımızdan para veya ziynet eşyası talebinde bulunmaktadırlar. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için aşağıda yer alan hususlara dikkat etmesi büyük önem arz etmektedir.

Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz (Polis – Savcı – Hakim) hiçbir şekilde vatandaştan para talep etmezler.

Vatandaşlarımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, telefonla ulaşılsa bile muhakkak suretle ya şahsın ikameti ile işyerine ya da polis karakolunda yüz yüze görüşme yapılır.
Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan “ hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var, hesabınız terör örgütünün eline geçmiş” gibi kelimelere itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgileri, TC Kimlik numarası, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidirler.

Kaynağını bilmedikleri hiçbir havale ve EFT kabul etmemelidirler.

Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine Polis – Savcı – Hâkim süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemelidirler.

Cep telefonunuzda eğer -155- ten arandığınız görünüyorsa dolandırıcılar tarafından aranıyorsunuz demektir. Çünkü teknik olarak 155 telefonu sistemi sadece aramalara açıktır. Dış aramalara kapalı bir sistem olması nedeniyle bir polis memurunun sizi 155 hattından araması imkânsızdır.

Vatandaşlarımız bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine giderek bizzat şikâyetçi olmalı veya 155’ i arayarak bilgi vermelidirler “ dedi. 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN