Pazarda Satılıyor Tehlike Saçıyor

30 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
629 defa okundu.
Pazarda Satılıyor Tehlike Saçıyor

Her Kadının Hayalidir Güzel Olmak, Güzelliklerine Güzellik Katmak. Fakat Güzelleşmek İsterken İstenmeyen Sonuçlar Da Yaratabiliyor Çoğu Zaman

Birçok kadının güzelleşmek için kullandıkları makyaj malzemeleri çoğu zaman tehlike saçabiliyor. Nedeniyse merdiven altı denilen makyaj malzemeleri. 1, 2 liraya alınan makyaj malzemeleri güzelleşmek yerine büyük oranda birçok tehlikeyi peşinde getiriyor. Hatta erken yaşlılığa bile yol açabiliyor. 4 yıldır kuaför mesleği yapan Mertcan Altuntaş konu ile ilgili açıklama yaptı. Altuntaş merdiven altı denilen makyaj malzemelerinin cildimizde oluşturduğu etkilerinden bahsetti; “İnsan sağlığını tehdit eden sahte ve kalitesiz kozmetik ürünleri pazarlarda, ucuzluk mağazalarında kontrolsüz doludizgin satılmaya devam ediyor. Ruj, rimel, far, allık ve dahası… Her gün milyonlarca kişi bu ürünleri kullanıyor. Sağlık Bakanlığı ve uzmanların defalarca uyarısına rağmen sahte kozmetik ürünler hala açıkça pazarlarda, ucuzluk mağazalarında ve internette satılmaya devam ediyor. Yasal şartlara uymadan üretilen kalitesiz ürünlerin yanı sıra sahte kozmetikler kanser başta olmak üzere sağlığı tehdit eden pek çok kimyasal madde içeriyor” dedi.

Orijinal ürünleri alırken bile ürünün markasına, alındığı yere, nasıl tüketildiği ve hatta konulduğu kabın bile oldukça önemli olduğu vurgusunu yapan Altuntaş; “artan kozmetik tüketimi ve kaliteli ürünlerin pahalıya satılması, merdiven altı üretiminin de artmasına neden oluyor. İnternette, pazarlarda ucuz eşya mağazalarında kolayca satılan bu ürünler sağlık için büyük tehdit oluşturuyor. Pazarlarda ünlü kozmetik markaların ürünlerinin sahtelerinin açıkça satılıyor. Hatta sahte işi o boyuta varmıştı ki Türkiye’de satışı çok sınırlı olan bir markanın sahte ürünleri bile pazara düşmüş. Satışı sınırlı olan ve asıl fiyatı 179 ile 144 lira arasında değişen markanın fondöten ürünleri pazarda 10-15 liraya alıcı buluyor. 32 lira gibi fiyata satılan maskaralar 10 liraya, fiyatları 70 ile 165 liraya değişen bir diğer ünlü markanın göz farları ise 10-15 liraya satılıyor” ifadelerini kullandı.

MERDİVEN ALTI ÜRETİM

Yüzde 10’un üzerinde bir sahte ürünle karşı karşıyayız diyen Altuntaş; “Ben pazarlardan çok internetten satışa odaklanıyorum çünkü orijinal ürünlerin fotoğraflarını koyarak sahte ürün gönderiyorlar ve bunun bir cezası yok. Tüketici de uğraşmayarak kabul ediyor. Bu da satıcının daha fazla sahtekârlık yapmasına fırsat veriyor. Avrupa’da ise eğer bir ürün tüketiciye sunulmak üzere herhangi bir ortamda bulunuyorsa sorumlu kişinin kontakt bilgilerinin yazma zorunluluğu var. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı’nın da kısa sürede bu uygulamaya başlamasının tüketicinin lehine olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

SAHTE KOZMETİKLERİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Sahte ürünlerin insan sağlığını ciddi tehdit edebileceğini ve zararlı kimyasallar içerebileceği uyarısında bulunan Altuntaş; “bu ürünleri kullanan kişilerde oluşabilecek sağlık sorunlarını ise şu şekilde:

* Kanserojen olabilir
* Alerjik etki gösterebilir
* Güneşe karşı duyarlandırıcı olabilir
* Ciltte hassasiyet yaratabilir
* Egzamaya neden olabilir
* Koruyucu olduğunu iddia ediyorsa korumaz aksine cilde zarar verir
* Yanıklara neden olabilir”

HABER: NURTEN CEYLAN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On