Patates bu yıl bol ve ucuz olacak

14 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1530 defa okundu.
Patates bu yıl bol ve ucuz olacak

ruyada-patates-gormekBu Yıl Kırşehir’de de Patatesin Bol ve Ucuz Olduğu Belirtildi

 

Türkiye’de patates üretiminde birinci sırada yer alan Niğde’de, bu yıl rekoltenin artmasıyla patatesin kilogramı Kırşehir’de de pazar tezgahlarında 1 liraya kadar düştü.

Niğde Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Veli Kenar, yaptığı açıklamalarda, geçen yıl kış ve ilkbahar aylarında patatesin kilosunun manav ve marketlerde 5 liraya kadar çıkması nedeniyle bu yıl üreticinin patatese yöneldiğini ve ekim alanlarının 150 bin dönümden 173 bin dönüme çıktığını söyledi.

Yörede patates hasadının tamamlandığını ve rekoltenin “yüz güldürücü” olduğunu dile getiren Kenar, fiyatların düştüğünü ve bunun tüketicileri mutlu edeceğini kaydetti.

Geçen yıl yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle patatesin tarladaki fiyatının 1 liraya kadar çıktığını anımsatan Kenar, şöyle devam etti:

“Dekarda yaklaşık 3-4 ton verim alınıyor. Geçen yıl 600 bin ton ürün elde etmiştik, bu sezon ise 800 bin ton civarında rekolte oldu. Patates tarladan 50 kuruşa satıldı, depolardan da yine aynı fiyata satılıyor. Geçen yıl tarlada kilosu 1 liradan satılan patates, bu yıl pazarda 1 liraya kadar düştü. Rakamların değişmeyeceğini aynı seyirde devam edeceğini düşünüyorum. Patates bu yıl bol ve ucuz olacak. Ucuz ve bol olması tüketiciyi sevindirecek.”

“Fiyatların dengeli olmasını istiyoruz”

Kenar, üreticinin bu yıl maliyetinin altında satış gerçekleştirdiğini vurgulayarak, “Üretici, maliyetin altında sattığı için borcunu ödeyemiyor, önümüzdeki yıl ekim alanları otomatik olarak daralacak. Biz fiyatların dengeli olmasını istiyoruz. Patatesin kilogramının 3 liraya çıkmasını da maliyetin altında da satılmasını istemiyoruz” dedi.

 

Kırşehir’deki vatandaşlar bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Vatandaşlar yaptıkları açıklamalarda: “ Biz Kırşehirlilerin patatese düşkünlüğü çoktur. Özellikle kış aylarında çok alıyoruz. Bol ve ucuz olması bizi sevindirdi doğrusu. Bazen patatesler cep yakıyor. Bu sene 1 tl’den satılacağı belirtildi. İnşallah öyle olur. Çoğu kişi patatesi her yemeğin içinde kullanıyor. 1Tl olursa çoğu kişi için iyi olur.”ifadelerini kullandılar

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN