Paşayeva, Kutlamaları Kendi Ülkesine Taşımak İstiyor

19 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
343 defa okundu.
Paşayeva, Kutlamaları Kendi Ülkesine Taşımak İstiyor

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, ilimiz de gerçekleşen 30. Ahilik Kutlamaları yürüyüşünün kendi ülkelerinde de gerçekleştirilmesini belirtti.

Askerlik Şubesi Kavşağında başlayan Mehteran takımı yürüyüşüne katılan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, halk ile birlikte yürümekten büyük bir haz aldığını dile getirdi.

“AHİLİK KÜLTÜRÜ SÖZDE DEĞİL ÖZDE YAYILMASI LAZIM”

Neşet Ertaş ve Kültür ve Sanat Merkezi Açılışında konuşan Paşayeva, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Her yerde Ahilik Kültürü sözde değil özde yayılması için ciddi çalışılması gerekir. Çünkü ahilik kültürü ve Ahilik ahlakı sadece esnafa ait değil. Bu bir kültür anlayışıdır.  İnsanı en çok bozan şey paradır. Paranın sürekli döndüğü yerde bir ahlak kuralları olursa günümüzde bu toplumu her kesiminde olur. Neşet Ertaş’ın söylediği şarkıda ‘Ah Yalan Dünya’ deriz de ama bu yalan dünya da maddiyata çok bağlıyız. Ahilik bir ahlaktır. Bu ahlak ekonomide de siyasette de her düşünce de gençlerimize öğretmemiz gerekir. Kırşehir’imizden başlayarak Ahilik Kültürü, Ahilik Ahlakı bizim dedelerimizin ahlaklarıdır ve bu bir kalkınma ahlakıdır. Dedelerimi kalkınmanın yolunu da bunu ahlaktan geçtiğini gösterir. Eğer işini doğru yapmayanların her meslekte demokrasi yoluyla pabucu dama atılırsa o zaman daha kaliteli insanlar, daha çok çalışarak iyi işler yapabilirler. Kırşehir’den Azerbaycan’da da bu ahilik kültürünü de bizim oralarda anlatırız. Bu çalışmaları sizinle birlikte oralarada götürür anlatırız ve birlikte anlatırız buna ihtiyacımız var. Medeniyet geçtiğimiz yüzyıllarda kılıçtan daha güçlüydü. Bizde çok kuvvetli bir medeniyete sahibiz ve o medeniyetimizi tekrar daha güçlü kılarak gelecek nesillerimize anlatırız. Çünkü buna ihtiyacımız var. Bugün bu coğrafya üzerinde oynanan oyunların bugün herkes farkındadır. Genç nesillerinde daha çok farkında olması gerekir. Bu coğrafyanın her ilinde neden bizim insanımız ağlıyor gençlerimiz kendilerine bir cevap bulması lazım. Büyük güçler tarafından bu kadar Haksızlığa adaletsizliğe oynan oyunların acısını biz çekiyor. Azerbaycan’a bakıldığında %20’si işgal altında. Biz bütün bunları düşündüğümüz zaman bir yol karşımıza çıkıyor. Biz olacağız, beraber olacağız, birbirlerimize sahip çıkacağız. Sen ben demeyeceğiz. O ahlak sahibi dedelerimiz Çanakkale Zaferini böyle kazandılar. Birlik ve beraberlik içerisinde. Çok güzel bir yürüyüş yaptık. Halk ile birlikte yürümek ve bu geleneği birlikte yapmak beni çok mutlu etti. İnşallah gelecek Ahilik Haftasında bu Yürüyüşümüzü Karabağ’a doğru yaparız” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN