Partililerin, Kudüs Tepkisi Büyüyor

15 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
225 defa okundu.
Partililerin, Kudüs Tepkisi Büyüyor

 

ABD Başkanı Trump’ın 7 Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etmesinin ardından, ABD yönetimi büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasına Partililerden Ortak Tepki.

Partililerin, Kudüs Tepkisi Büyüyor

ABD yönetimi büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyor. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ilan etmesinin ardından ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepkiler büyüyor. Gazze’deki protestolarda 52 Filistinli İsrail güçleri tarafından vurularak şehit edilmesi ve 1700 Filistinli’nin gerçek mermiyle yaralanmasının ardından İyi Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Saadet Partisi İl Başkanlarından tepkiler büyüyor.

“ÇEKİN DERHAL WASHİNGTON’DAKİ BÜYÜKELÇİYİ”

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ile Filistin’de tansiyon artmasıyla tepkisini dile getiren 27. Dönem Milletvekili aday adayı Yılmaz Zengin, “Filistinli binlerce kişi gösteriler düzenleyerek kararı protesto etti. Protesto gösterilerinde İsrail askerleri katliam yaptı. 59 kişi hayatını kaybederken, 3 binin üzerinde Filistinli yaralandı. Türkiye Cumhuriyetini yönetenlere sesleniyorum, çekin derhal Washington’daki büyükelçiyi. İsrail’in Kudüs’te gerçekleştirdiği saldırıyı kınıyorum. Yanı başımızda Ortadoğu’da kötü şeyler oluyor. Müslümanlar öldürülüyor. Kudüs bizim için, Müslümanlar için önemli bir yer. Amerika ve İsrail kalıcı bir husumet gerçekleştiriyor Ortadoğu’da. Kınıyoruz onları”

“İŞGAL VE ZULÜM DEVAM EDİYOR”

Filistin’de yaşanan olaylara sessiz kalmayan İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen, Filistin topraklarının bölünerek Filistinlilerin zorunlu göçe tâbi tutulduğu Nekbe, yani Filistinli kardeşlerimizin Büyük Felaket olarak adlandırdıkları günün 70. yıldönümü. Filistin davası küresel bir adalet ve vicdan meselesidir. Filistinli kardeşlerimiz tam 70 yıldır hak mücadelesi yapıyor, sonuç alamıyor. 70 yıldan beri hakları, toprakları daha da aşınıyor, işgal ve zulüm devam ediyor”

“FİLİSTİN ADETA CEZALANDIRILIYOR”

“İsrail, Doğu Kudüs’ün Filistin Devleti’nin başkenti olacağı iki devletli, adıl ve sürdürülebilir bir barışa karşı çıkarak ateşle oynuyor ve maalesef, barışı istediğini kanıtlayan Filistin adeta cezalandırılıyor, barışı reddeden İsrail yönetimi ödüllendiriliyor. Bu vahim tarihi süreçte ABD’nin ezici bir çoğunluğun itirazına rağmen Kudüs konusundaki kararını inatla uygulamaya koymasını kınıyoruz. ABD bu kararı uygulamaktan vazgeçmelidir. Böyle bir kararı bir nebze hafifletecek bir hamle ABD’nin Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanımasıdır. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere henüz Filistin Devleti’ni tanımamış ülkeler de Filistin Devleti’ni tanıma kararı almalıdırlar. İYİ Parti, güçlünün hukukunun değil, hukukun gücünün hakim olduğu bir Dünya istiyor; bunun mücadelesini vereceğiz. Hak yerini buluncaya kadar Filistin Davasını kendi davamız olarak benimsemeyi sürdüreceğiz, Filistinli kardeşlerimizle azami dayanışma içinde olacağız. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde ve bugün Filistin topraklarında Filistin halkının barışçıl gösterilerine karşı İsrail Devletinin çok sayıda Filistinliyi katletmesinden ve binlercesini yaralamasından derin bir acı duyuyor, İsrail’in bu tutumunu şiddetle tel’in ediyoruz. Davaları uğruna şehit olan Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNİN BAŞKENTİ OLAMAZ”

70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasbedilen Filistinlilerin, İsrail zulmü altında yaşamlarını devam ettirmeye çalıştıklarına işaret eden Saadet Partisi İl Başkanı Ali Köksal, “Filistinliler, kadınlarıyla ve çocuklarıyla son bir aydır büyük dönüş yürüyüşü gerçekleştiriyorlar. İşgalci İsrail ise ateş açıp masum insanları, çocukları ve yaşanan olayları dünyaya aktarmak isteyen basın mensuplarını şehit ediyor. İsrail, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Şu Bilinsin ki, terör örgütlerinin başkenti olmaz. Kim hangi kararı alırsa alsın, ‘Kudüs İslamındır ve Kudüs bizimdir. Kudüs sahipsiz değildir. Tüm İslam dünyasından aynı tepkiyi bugün de bekliyoruz” diye konuştu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN