Pardus Kullanımına Davet

8 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
260 defa okundu.

bilim-sanayi-copy

Tüm Kamu Kurumlarını Vatandaşları Pardus Kullanmaya Davet Etti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Kırşehir İl Müdürü Süleyman Aslan milli işletim sistemi Pardus’un kullanımının yaygınlaştırılması için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.  Konuyla ilgili Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, Türkiye’de ilk yerli işletim sistemi olan Pardus hakkında açıklamalarda bulundu.
“2015 Yılından Bu Yana Kullanıyoruz”
Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığınca Pardus işletim sistemi ‘Göç Projesi’ kapsamında Kırşehir Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün pilot birim seçildiğine dikkati çeken Aslan, 2015 yılından bu yana Pardus işletim sisteminin kendi müdürlüklerinde kullanıldığını aktardı.
Aslan,’’Windows işletim sisteminin karşılığı olan Pardus, Kamu kurumları ve KOBİ’lerin güvenle kullanabileceği, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncel ve güvenli tutulan, düşük maliyetli bir işletim sistemidir’’ dedi.
Aslan, Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından desteklenen Fatih Projesi’nin ara yüzünde de, Pardus işletim sisteminin kullanılacağının altını çizerek ’Yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncel ve güvenli tutulan, düşük maliyetli ulusal işletim sistemi olan Pardus, Fatih Projesi’nin ara yüzünde bu işletim sistemi kullanılacak.’’ diye konuştu.
Türkiye’de Pardus yazılımının ücretsiz olarak kullanılabileceğini belirten İl Müdürü Aslan, yerli işletim sisteminin nitelikleri hakkında şunları söyledi:
‘Pardus’un en önemli özelliğinin milli olmasının yanı sıra, ücretsiz ve bilgi güvenliği seviyesinin yüksek oluşu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı, şimdiki Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık’ın “Pardus en az Bilişim Vadisi, Yerli otomobil, Milli uydular kadar önemli olduğuna inanıyorum” demişti. Dolayısıyla Pardus işletim sistemi kullanımının artmasıyla, yurt dışına bir yılda ödenen ve neredeyse milyar dolarlarla ifade edilen lisans ve hizmet ücreti ödemesinin önüne geçilecek. Bu sayede yazılım alanında birçok yerli firmanın ortaya çıkmasının sağlanacağı ve siber güvenlik açısından çok daha iyi bir savunma sistemi inşa edileceğine inanıyorum.” İfadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN