“Paran Varsa Sınava Girersin, Yoksa Giremezsin”

31 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
20 defa okundu.
“Paran Varsa Sınava Girersin, Yoksa Giremezsin”

“Paran Varsa Sınava Girersin, Yoksa Giremezsin”

Eğitim-İş Kırşehir Şube Başkanı Levent Akça, öğrenciyi müşteri olarak gören zihniyetten uzaklaşılması gerektiğini belirterek, “Sınav ücretlerindeki fiyat artışı, büyük devlet olma iddiasıyla çelişmiştir” dedi.

ÖSYM’nin sınav ücretlerine yaptığı afaki artışa, Eğitim-İş Kırşehir Şube Başkanı Levent Akça’dan tepki geldi. Eğitim-İş Kırşehir Şube Başkanı Levent Akça, ” EĞİTİM BİR ÜLKENİN BEL KEMİĞİDİR” diyerek öğrenciyi müşteri olarak gören zihniyetten uzaklaşılması gerektiğini belirterek gazetemize yaptığı basın açıklamasında bulundu.

SINAV ÜCRETLERİ GÜNCELLENDİ

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2019-2020 sınav ücretlerini güncelledi. Bu güncellemeye göre farklı alanlardaki sınav ücretlerine geçen yıla oranla yüzde 20 ile 80 zam geldi. Öğrenciler, mezunlar, veliler ve sendika temsilcileri. genç işsizlik oranının yüzde 27’yi aştığı bir dönemde sınav ücretlerine yapılan zamlara sert tepki gösterirken, ÖSYM Başkanı Prof. Halis Aygün, kurumun kâr amacı gütmediğini ve sınavlardan kâr etmediğini söyledi. Kurumun 2018 yılı gelir-gider rakamlarını paylaşan Aygün konuşmasında, “Sınavları maliyetine yapıyoruz” ifadelerine yen verdi.

YÜZDE 20 İLE 80 ORANINDA ZAM!

ÖSYM’nin ekonomik planlamalarına göre KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek ücretleri 60 TL’den 75 TL’ye, YÖKDİL sınav ücreti 85 TL’den, 180 TL’ye, TUS ücreti 216 TL’den, 324 TL’ye, DGS ücreti 100 TL’den, 120 TL’ye, Kaymakamlık sınav ücreti 216 TL’den, 324 TL’ye, ALES 100 TL’den, 120 TL’ye, YDS 100 TL’den, 180 TL’ye, e-YDS 200 TL’den 240 TL’ye, EUS ücreti 175 TL’den, 324 TL’ye, İSG ücreti 200 TL’den 360 TL’ye, Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınav ücreti 246 TL’den, 369 TL’ye, ÖABT sınav ücreti 165 TL’den 225 TL’ye çıkarıldı. Bir tek YKS oturum fiyatlarında değişiklik olmadı. Her oturum için yine 50 TL sınav ücreti alınması konusunda karar kılındı.

ÖĞRENCİ HİÇBİR ZAMAN MÜŞTERİ OLARAK GÖRÜLEMEZ!

Yeni dönem için belirlenen sınav fiyatlarının yüksek olduğunu aktaran Eğitim-İş Kırşehir Şube Başkanı Levent Akça, “Sınav ücretleri, yeni fiyat tarifesinden önce de yüksekti” dedi.

“İŞSİZ VE İHTİYAÇ SAHİBİ KESİMDEN AFAKİ SINAV ÜCRETİ ALINMASI SOSYAL DEVLET İLKESİNE AYKIRI”

Bir öğrenci düşünün. Okulunu bitiriyor ve işsiz. Hiçbir geliri olmayan bir öğrenciden veya işsiz insandan böyle bir ücreti talep etmek, doğrusu Türkiye’nin büyük devlet iddiası ile çelişiyor. İşsiz, istihdam arayışı içinde olan gençlerimize minimum düzeyde bir sınav ücreti alternatifi sağlanmalıdır. Sınav ücreti artışlarıyla gençleri üzmemek, psikolojik olarak onları yıpratmamak gerekir. Özellikle (YÖKDİL), (ALES) benzeri sınavlarda sınav ücretleri öğrencilere fazla gelebiliyor. Bu yüzden sınava hazırlıklı olanlar dahi yeri geliyor, sınava giremiyor.

“SON ZAMANLARDA SINAV ÜCRETLERİNDEKİ FAHİŞ ARTIŞ, KABUL EDİLEMEZ BİR HALE GELMİŞTİR”

Sayın ÖSYM Başkanı son yapmış olduğu açıklamada yapılan sınavlarda alınan ücretlerin sadece maliyetini almış oldukları söylüyor. Bunu doğru kabul edip, kabullenmemiz söz konusu olamaz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar hepimizin malumudur. Ancak bizleri daha çok üzen bir gerçek vardır. Eğitim ve öğretim politikalarının başında bulunan kişilerin öğrencilerimize müşteri muamelesi yapması canımızı çok sıkmaktadır. Eğitim bir ülkenin bel kemiğidir. ‘Paran varsa sınava girersin, yoksa giremezsin’ diyen bir zihniyetin her zaman karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz.

HABER: DİDEM CEYLAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN